Русија ги предупреди САД да не им покажуваат сила на сириските владини сили

Русија ги предупреди САД да не им покажуваат сила на сириските владини сили

Соборувањето на сирискиот воен авион од страна на САД е чекор кон опасна ескалација и Москва го предупредува Вашингтон да не користи сила против сириските владини сили, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков.

Рускиот дипломат нагласи дека американскиот напад е „продолжение на американската линија на непочитување на нормите на меѓународното право“ и „оти тоа не е само акт на агресија, но и помагање на терористите, против кои САД тврдат дека се борат“.

Рјабков истакна дека новите санкции, кои Вашингтон планира да ги воведе за Русија ќе ја принудат Москва да преземе соодветни мерки.

Тој изјави дека на средбата во Санкт Петербург на 23 јуни со заменик-државниот секретар на САД, Томас Шенон ќе разговараат за билатералните односи.

Поврзани вести

Трамп го пофали Ким Џонг-ун поради „мудрата одлука... Претседателот на САД, Доналд Трамп го пофали денеска севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун поради одложувањето на одлуката за истрелување ракети кон аме...
Лавров: Москва е против економското задушување на ... Официјална Москва не ги поддржува повиците за задушување на севернокорејската економија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...
Британски институт: Нова корејска војна е реална м... Британскиот Институт за студии за безбедност и одбрана (РУСИ) ја предупреди Владата во Лондон дека „нова корејска војна сега е реална можност“ и апели...
Активисти за Брегзит бараат „отповикување“ од Парл... Активисти во кампањата за Брегзит, покренале иницијати за „отповикување“ на британскиот министер за финансии Филип Хамонд од функцијата пратеник во Па...
Ги Верхофштад: Идејата за невидлива граница меѓу Е... Поранешниот белгиски премиер Ги Верхофштад, кој сега е лидер на блокот либерали во Европскиот Парламент и дел од преговарачкиот тим на ЕУ за Брегзит, ...
Шведска ги зголемува расходите за одбрана... Шведската левоцентристичка малцинска Влада денеска соопшти дека постигнала договор со две опозициски партии за зголемување на расходите на одбраната з...