Србија: Отпадот од складиштето во Винча ќе биде претворен во електрична и топлинска енергија

Србија: Отпадот од складиштето во Винча ќе биде претворен во електрична и топлинска енергија

По тригодишните подготовки од идниот месец започнува да се решава најголемиот еколошки проблем во Европа – складиштето за радиоактивен отпад во Винча, близу до Белград, пишува белградскиот весник „Вечерње новости“, истакнувајќи дека во градската управа пристигнале пет предлози за државно-приватно партнерство.

Отворањето на понудите ќе се одржи на 13 јули и тогаш ќе стане јасно која странска фирма ќе го санира и затвори складиштето.

Отпадот ќе биде претворен во електрична и топлинска енергија.

Градоначалникот на Белград Синиша Мали наведе дека новите капацитети ќе произведуваат околу 30 мегавати електрична енергија или 100 мегавати топлинска енергија.

Вкупната вредност на инвестицијата за складиштето е 300 милиони евра, а сумата ќе биде обезбедена од приватен партнер.

Новите капацитети ќе го зголемат производството на електрична и топлинска енергија.

Договорот за државно-приватно партнерство е таков. што во следните 20-25 години објектот ќе остане во сопственост на градот. Компанијата што ќе биде партнер ќе управува со складиштетот само на определено време.

Поврзани вести

Турските сили за безбедност приведоа петмина борци... Турските сили за безбедност приведоа петмина борци од терористичката групација Исламска држава, кои планирале да извршат напад во Истанбул, соопштија ...
Турската полиција забранува користење жаргонски из... Дирекцијата за безбедност во турскиот главен град Анкара издала наредба со која им се забранува на полицајците да користат „фамилијарни“ зборови, изра...
На Крит уапсени илегални мигранти кои се обиделе д... На двата меѓународи аеродроми на Крит, Ираклион и Чанија, уапсени се 24 странски државјани кои се обиделе да отпатуваат со лажни документи. Странск...
Пожарот во источна Атика делумно под контрола... Состојбата со пожарот во источниот дел на Атика денеска е многу подобра, соопшти локалната противпожарна бригада и додаде дека во областа има само ушт...
Чавушоглу: Нема морска граница меѓу Турција и Грци... Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Турција нема да прифати „де факто" ситуации во Егејско Море, покренувајќи го повто...
Пожар се приближи до мавзолејот на Његош на Ловќен... Веќе неколку дена на Ловќен беснеат пожари, а утринава ситуацијата стана критична бидејќи огнот се приближи и до мавзолејот на Петар Петровиќ Његош, ј...