Со ИПА грант се реализираат инфраструктурни проекти во Кавадарци

Со ИПА грант се реализираат инфраструктурни проекти во Кавадарци

Неколку проекти во општина Кавадарци се реализираат со средства од ИПА програмата од ЕУ во вредност до 260 илјади евра.

Службата за односи со јавноста на општина Кавадарци денеска соопшти дека парите ќе бидат наменети за реализација на два инфраструктурни проекти со кои ќе се подобрат општинските услуги во локалната патна мрежа и во уличната мрежа во руралните населби.

Првиот проект се однесува на реконструкција и интервенции на локалните патишта во селата Дреново и Возарци, а вториот проект е за асфалтирање и поплочување на улици и тротоари во селата Марена, Дреново, Ваташа, Сопот и Глишиќ.

– Деновиве во завршна фаза е реконструкцијата на делницата од локалниот патен правец од Кавадарци кон селото Дреново во должина од 1.031 метри. Се реконструира потегот од спојот на локалниот пат со регионалниот патен правец Кавадарци – Прилеп. Трасата води по старото прилепско џаде до првата угорница кон село Дреново, информира прес-службата на општината.

Согласно првиот проект се работи и на реконструкција на делница од локалниот пат Возарци – брана ХЕЦ „Тиквеш“, во должина од 1.150 метри.

– Што се однесува до намената на грантовите средства од Европската Комисија наменети за реконструкција на улици и тротоари во селата, со овој проект е опфатено асфалтирање на улици во селото Ваташа во вкупна должина од 544 метри, поплочување на улици во селата Марена, Дреново и Сопот со вкупна должина од 646 метри, како и поплочување на тротоари во селата Марена, Сопот и Глишиќ, со вкупна должина од 566 метри, соопшти Службата за информирање на општината.

Согласно спроведената тендерска постапка по правилата на Светска банка за овие проекти, од европскиот грант ќе бидат потрошени 11.881.625 денари.

Надлежните очекуваат дека со реализација на проектите ќе се подобрат условите за живеење на граѓаните во општината.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...