ОН: Ширум светот раселени 65,6 милиони луѓе

ОН: Ширум светот раселени 65,6 милиони луѓе

Рекордни 65,6 милиони луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови до крајот на 2016 година поради судири, насилство и прогон во места како што се Сирија и Јужен Судан, соопштија денеска Обединетите нации.

Оваа бројка претставува скок од 300 илјади раселени луѓе од крајот на 2015 година, но е за шест милиони поголема од крајот на 2014 година, се навеудва во извештајот на УНХЦР.

– Ова е најголема бројка откако правиме статистики, изјави пред новинарите пред поднесувањето на извештајот шефот на УНХЦР, Филипо Гранди.

– Според сите мерила ова е неприфатлива бројка, која сведочи погласно од кога и да е за потребата од солидарност и заедничка цел во превенција и решавање кризи, нагласи тој.

Бројката за раселените изнесена пред Светскиот ден на бегалци, кој се одбележува на 20 јуни, покажува дека 10,3 милиони луѓе ги напуштиле своите домови само во текот на минатата година, вклучувајќи 3,4 милиони луѓе, кои ги минале меѓународните граници како бегалци.

Поврзани вести

Трамп го пофали Ким Џонг-ун поради „мудрата одлука... Претседателот на САД, Доналд Трамп го пофали денеска севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун поради одложувањето на одлуката за истрелување ракети кон аме...
Лавров: Москва е против економското задушување на ... Официјална Москва не ги поддржува повиците за задушување на севернокорејската економија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...
Британски институт: Нова корејска војна е реална м... Британскиот Институт за студии за безбедност и одбрана (РУСИ) ја предупреди Владата во Лондон дека „нова корејска војна сега е реална можност“ и апели...
Активисти за Брегзит бараат „отповикување“ од Парл... Активисти во кампањата за Брегзит, покренале иницијати за „отповикување“ на британскиот министер за финансии Филип Хамонд од функцијата пратеник во Па...
Ги Верхофштад: Идејата за невидлива граница меѓу Е... Поранешниот белгиски премиер Ги Верхофштад, кој сега е лидер на блокот либерали во Европскиот Парламент и дел од преговарачкиот тим на ЕУ за Брегзит, ...
Шведска ги зголемува расходите за одбрана... Шведската левоцентристичка малцинска Влада денеска соопшти дека постигнала договор со две опозициски партии за зголемување на расходите на одбраната з...