Шекеринска – Мултановски: Македонија и Полска имаат одлична одбранбена соработка

Шекеринска – Мултановски: Македонија и Полска имаат одлична одбранбена соработка

Билатералните одбранбени односи меѓу Македонија и Полска се пример за соработка меѓу две партнерски земји и треба да се направат напори тие дополнително да се развиваат, оценија на денешната средба во Скопје министерката за одбрана Радмила Шекеринска и полскиот амбасадор Јацек Мултановски.

Министерката Шекеринска го истакна сериозниот пристап на Владата кон потребните реформи во Министерството и Армијата. Таа посочи дека Македонија ја цени стратешката поддршка што ја добива од Полска за побрза интеграција на земјата во НАТО, со што регионот на Западниот Балкан ќе стане побезбеден и постабилен.

Во контекст на НАТО, амбасадорот Мултановски посочи дека Полска е долгогодишен сојузник на Македонија кој дава поддршка на политиката на отворени врати на НАТО и членството на Македонија во Алијансата.

Полскиот амбасадор, како што соопшти МО, упатил честитки за формирањето на новата Влада и дал поддршка за нејзината посветеност кон реформските приоритети со уверување дека тоа ќе го поттикне процесот на интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО. Тој истакнал дека интеграцијата на Македонија ќе помогне во воспоставувањето на стабилност во регионот на Западниот Балкан.

– Во регионален контекст, Македонија може да биде видена како промотор на вредностите на Европската Унија и НАТО-Алијасната, порача амбасадорот Мултановски.

Полска е една од првите три земји со која Македонија потпиша спогодба за соработка во одбраната во 1996 година. Во 2010 година спогодбата беше обновена користејќи го уставното име на Република Македонија. Соработката опфаќа активности во воено-техничката област, заеднички воени вежби, учеството на полски кадети и предавачи на Летниот кампус во Македонија и слично.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...