Почнува Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“

Почнува Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“

Со претставата „Лажговци во неволја“ од денеска на отворената сцена во спортскиот центар „Ново Лисиче“ почнува Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“.

Претставата „Лажговци во неволја“ од Ентони Нилсон е во режија на Здравко Митков и во продукција на Сатиричниот театар „Алеко Константинов“ од Софија, Република Бугарија.

За време на фестивалот ќе бидат изведени седум претстави од Македонија и странство.

Фестивалот има натпреварувачки карактер и ќе бидат доделени четири парични награди за најдобра режија, најдобра машка и женска улога и гран при за најдобра претстава. За наградите ќе одлучува тричлена жири комисија.

Сите претстави почнуваат во 21 часот, а влезот е бесплатен.

Годинава, фестивалот се одржува по четврти пат со што прерасна во традиционална манифестација. Фестивалот го организира Театар Комедија со финансиска поддршка од Општина Аеродром и Министерството за култура.

Поврзани вести

Повик за учество на ликовни уметници на групна изл... До први септември е отворен повикот на Здружението за култура „Транзен“ за учество на ликовни уметници на групната изложба „Несовршен простор“ на која...
Од 19 до 25 август осмиот „МакеДокс“... Осмото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 до 25 август 2017 година во, и на платото пред, Куршумли-ан в...
Кумановската библиотека го збогати книжниот фонд с... Кумановската библиотека „Тане Георгиевски“ набави нови лектири за потребите на основците и средношколците во Куманово, информираше денеска директорот ...
Дарко Лешоски се повлече од Струшките вечери на по... Дарко Лешоски се откажа од позицијата претседател на УО на Струшките вечери на поезијата, откако неговото назначување на таа позиција предизвика лавин...
Атанасов: СДСМ го партизира и депрофесионализира „... Владимир Атанасов од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите запраша кој е квалитетот на Стојанче Павловски за да биде поставен за прв човек на „Тан...
Влатко Стефановски и Камерниот оркестар на Битола ... На фестивалот „Охридско лето“, на големата сцена „Долни Сарај“ вечер концерт ќе имаат Камерниот оркестар на Битола и нашиот најпознат гитарист Влатко ...