Во Гостивар почна доставата на решенија за данок на имот

Во Гостивар почна доставата на решенија за данок на имот

Гостиварската локалната самоуправа започна со испорака и доставување на решенијата за данок на имот за 2017 година и на решенијата за комунална такса. Од општина Гостивар информираат дека во наредните денови решенија за данок на имот ќе добијат 14.875 грагани и 31 фирма, а комунална такса, пак, ќе треба да платат 3.654 обврзници. Доставата ќе ја вршат овластени лица директно на врата и преку пошта.

– Сите граѓани кои имаат недвижен имот и кои не го пријавиле или, пак, пријавениот имот претрпел измени, согласно со Законот за даноци, должни се да го пријават во Одделението за даноци и во општинскиот центар за услуги. Ги повикуваме граѓаните и оние кои не ги платиле старите даночни обврски, тоа да го направат, се наведува во соопштениетот на општина Гостивар.

Општинските власти потсетуваат дека на даночните обврзници им се овозможени и олеснувања, не им се наплаќа казнена камата за неплаќање на данокот. Доколу, пак, исплатата на даночните обврски ја извршат на време, има можност за плаќање на рати.

Општина Гостивар пред две гадчни воведе и електронски систем за даноци, преку посебна апликација на општинската веб страница, даночните обврзници може да добиваат и информации околу даночните решенија и сумата што треба да ја уплатат.

Локалните власти најавуваат и теренски активнасти за проценка на недвижниот имот.

– Во наредниот период овластени лица за проценка на недвижен имот, ќе излезат на терен за да извршат проценка и препроценка на недвижниот имот, со што граѓаните ќе добијат реален преглед за трговската вредност на нивниот имот. Исто така ќе бидат решени и постарите барања на странките кои останале нерешени и ќе се исполнат правата на странките поднесени преку нивни барања и новите даночни пријави, стои во соопштението од гостиварската локална самоуправа.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...