Џафери – Мурниеце: Летонија останува поддржувач на евроатланската интеграција на Македонија

Џафери – Мурниеце: Летонија останува поддржувач на евроатланската интеграција на Македонија

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери денеска во Рига, каде учествува на 8. Меѓународен безбедносен форум, се сретна со претседателката на летонскиот Парламент, Инара Мурниеце.

На средбата е изразена благодарност за силната и конкретна поддршка што Летонија и ја дава на Република Македонија на планот на европската и евроатланската интеграција, а како позитивен импулс е посочена Заедничката изјава за отворање на пристапните преговори на Европската унија со Република Македонија, усвоена од страна на претставници на комисиите за европски прашања на парламентите на Летонија, Литванија и Естонија во 2012 година. – Со таа изјава се промовираше концептот на паралелно решавање на спорот околу прашањето на името и започнување на пристапни преговори, концепт кој потоа беше поддржан од многу земји-членки на Европската унија, се наведува во соопштението од Кабинетот на претседателот на македонскиот Парламент.

Од страна на летонската претседателка на Парламентот се упатени честитки за изборот на Џафери за претседател на Собранието и за изборот на новата Влада како прв чекор кон стабилизација на политичката состојба во државата.

Претседателката на летонскиот Парламент истакнала дека Летонија и натаму ќе остане силен поддржувач на европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, бидејќи стабилноста на Западен Балкан зависи од неговата целосна европска интеграција.

Соговорниците споделиле взаемни уверувања и очекувања дека цврсто воспоставената билатерална соработка меѓу двата парламента на ниво на пратенички групи за соработка ќе продолжи и во иднина со несмалено темпо, со што пратениците од двата парламента ќе имаат можност одблиску да разменуваат мислења и искуства од парламентарното работење, меѓународната политика и други актуелни прашања.

Собранието на Република Македонија и Парламентот на Република Летонија заедно со Унгарскиот парламент пред неколку години имаа успешен ИПА проект, чиј проектен тим беше предводен од експерт од Летонија. Преку серијата семинари беше доближен процесот на пристапувањето кон ЕУ до службениците во македонското Собрание, како и предизвиците при спроведување на потребните реформи кои се бараат од парламентите на земјите кандидати за членство во Европската унија.

Поврзани вести

Утре Собранието ќе гласа за разрешување на Марко З... За утре во 11 часот, претседателот на Собранието Талат Џафери го закажа продолжението на 6-та седница. По тринаесет дена маратонски дискусии  реплики ...
Љупчо Палевски четири часа беше на распит во СЈО... По четири часа распит, бизнисменот Љупчо Палевски заедно со неговиот адвокат излегоа од специјалното јавно обвинителство, но не сакаа да коментираат з...
Заврши  расправата за разрешување на Марко Зврлевс... Заврши дебатата за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. Продолжението ќе биде дополнително закажано. Координаторот на една од пратенич...
Мицкоски: Извршниот комитет предложи пет кандидати... Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изјави дека ВМРО-ДПМНЕ била во полна кондиција пред локалните избори, заокрожувајќи ги с...
Богоевски: Реформите во МВР и во државните институ... Павле Богоевски денеска во изјава за медиумите рече дека за разлика од претходната практика на раководството на прикривање и заташкување на прекумерна...
Потврдено постоење на пет неолитски градби на лока... Истражувањата на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука се завршени и во рамки на ископувањата е потврдено постоење на пет неолитски градби во простор ...