Фејсбук воведува ГИФ анимации во коментарите

Фејсбук воведува ГИФ анимации во коментарите

Опциите за праќање на одговор на Фејсбук стануваат се повеќе анимирани, па социјалната мрежа на своите корисници сега ќе им пружи можност и за испраќање на ГИФ анимации во коментарите, кои компанијате ги тестираше во последните три месеци.

ГИФ анимациите Фејсбук ги воведе пред две години, но корисниците мораа да ги пребаруваат УРЛ адресите на кои тие се поставени на други сајтови, а сега тој процес е многу поедноставен бидејќи новата опција им овозможува на корисниците да пребаруваат и да поставуваат ГИФ-ови од други сервиси директно во полето за коментари.

Во текот на минатата година на Месинџер биле пратени 13 милијарди ГИФ анимации, а само за минатата Нова година пратени биле околу 400 милиони, наведува Фејсбук.

Поврзани вести

Индија лансираше ракета со 31 сателит... Индија денеска лансираше ракета која што со себе носеше 31 сателит, неколку од нив за европските земји, пренесе Ројтерс и додаде дека Индија сака да с...
Како да прочитате порака на Месинџер, а испраќачот... Пораките на Месинџер може да се прочитаат, а лицето кое ги испраќа да не види дека тоа сте го направиле. Додека ВатсАп и Вибер даваат можност на ис...
Објавени првите фотографии на новата „Киа Стоник“... На интернет беа објавени првите фотографии на новиот поткомпактен СИВ модел на корејскиот производител „Киа“, наречен „Стоник“. По „Хјундаи“, кој ...
Ново продолжение на научнофантастичната видео игра... Научнофантастичната видео игра Икс-Ком добива своевидно ново продолжение, трето по ред, објави креаторот Џејк Соломон, додавајќи дека сепак се работи ...
„Шкода“ го прослави производството на четири милио... Моделот на „Шкода“ од Б сегментот „Фабија“ е во производство од 1999 година, а честа да биде четиримилионити произведен примерок и припадна на третата...
Хрватски научници против Теоријата на Големата екс... Двајца млади хрватски физичари, Петар Павловиќ и Марко Сошиќ објавија труд во престижното научно списание „Физикал Ривју Д“, во кој ја изнесуваат можн...