Грција во ОН блокира документ на ЕУ со критики кон Кина

Грција во ОН блокира документ на ЕУ со критики кон Кина

Грција во ОН блокираше документ подготвен од Европската унија, во кој се изнесуваат критики околу состојбата со човековите права во Кина.

Грчкото Министерство за надворешни работи соопшти дека Атина официјално го блокирала документот, оценувајќи го како „неконструктивна критика кон Кина“.

Според Грција, подобар начин за дискусија се посебни преговори меѓу ЕУ и Кина надвор од ОН, отколку вакви документи.

– Ставот на Грција е дека непродуктивната и во многу случаи избрзана критика кон одредени држави, не ја олеснува состојбата со човековите права во тие земји, ниту пак придонесува за подобрување на нивните односи со ЕУ, се наведува во соопштението на грчкото Министерство.

Документот на ЕУ содржи оценки за разни видови злоупотреби во држави од целиот свет и требаше да биде презентиран пред Советот за човекови права на ОН во Женева.

Меѓутоа, документот не беше презентиран, откако не ја доби поддршката на сите 28 земји членки на ЕУ.

Поврзани вести

Турските сили за безбедност приведоа петмина борци... Турските сили за безбедност приведоа петмина борци од терористичката групација Исламска држава, кои планирале да извршат напад во Истанбул, соопштија ...
Турската полиција забранува користење жаргонски из... Дирекцијата за безбедност во турскиот главен град Анкара издала наредба со која им се забранува на полицајците да користат „фамилијарни“ зборови, изра...
На Крит уапсени илегални мигранти кои се обиделе д... На двата меѓународи аеродроми на Крит, Ираклион и Чанија, уапсени се 24 странски државјани кои се обиделе да отпатуваат со лажни документи. Странск...
Пожарот во источна Атика делумно под контрола... Состојбата со пожарот во источниот дел на Атика денеска е многу подобра, соопшти локалната противпожарна бригада и додаде дека во областа има само ушт...
Чавушоглу: Нема морска граница меѓу Турција и Грци... Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Турција нема да прифати „де факто" ситуации во Егејско Море, покренувајќи го повто...
Пожар се приближи до мавзолејот на Његош на Ловќен... Веќе неколку дена на Ловќен беснеат пожари, а утринава ситуацијата стана критична бидејќи огнот се приближи и до мавзолејот на Петар Петровиќ Његош, ј...