„Ми се смени животот“ – Жерновски ги посети корисниците на „Центар се грижи за возрасните“

„Ми се смени животот“ – Жерновски ги посети корисниците на „Центар се грижи за возрасните“

„Ми се смени животот, ова е тоа што ни требаше“, вака возрасните лица, корисници на бесплатните пакети за нега од проектот „Центар се грижи за возрасните“ го пречекаа градоначалникот Андреј Жерновски. Тој, заедно со својата екипа беше во посета на на овие лица, за да се увери преку директен контакт со граѓаните како се реализира проектот.

„Презадоволна сум. Услугата е одлична, зошто и другите општини на овој начин не им го олеснат и подобрат животот на нивните сограѓани? Како ќерки нѐ гледаат негователките”, рекоа корисниците на помошта.

Општина Центар особено се грижи за возрасните, бидејќи како што вели градоначалникот Жерновски, тие се наши родители, кои нѐ воспитаа и негуваа. Сега вели, на нас е редот да се грижиме за нив.

Градоначалникот вети и стручните лица ќе добијат апарати за мерење на крвен притисок и шеќер. Проектот ќе се реализира до крајот на годинава, но како што посочи Жерновски ќе продолжи и до година, а ќе се обезбедат повеќе средства и подобрени услуги. Од следната година, ќе ги посетува и лекар, а од денеска на барање на корисниците, редовно ќе доаѓа и физиотерапевт.

За 88 возрасни лица, жители на Центар, се грижат 15 професионални негуватели, кои ги поседуваат потребните сертификати. Активностите ги координира социјален работник, кој подготвува досие за секој корисник, детална анамнеза и план за работа.

Услугите кои ќе ги добиваат корисниците се:

– помош во извршување на секојдневните активности (пазарење, подготовка на храна, одржување на просторот, лична хигиена, кај изнемоштените стари лица ќе се врши и утринска и делумна тоалета)

– обезбедување на основна помош во мобилност, лесни масажи, физички вежби, раздвижување

– задачи од медицински аспект (носење на здравствени прегледи, набавка на лекови и водење на грижа за навремно земање на терапијата)

– психо-социјална поддршка (помош во исполнување на социјални, културни, забавни и други потреби, одржување на социјални контакти и соодветни активности во локалната заедница).

Општина Центар е прва општина која спроведува ваков проект, се вели во соопштението на Општината.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...