Реконструкција на покривот на ОУ „Страшо Пинџур“ во Чешиново

Реконструкција на покривот на ОУ „Страшо Пинџур“ во Чешиново

Со средства во висина од над еден ипол милион денари ќе се изврши реконструкција на покривот на подрачното основно училиште „Страшо Пинџур“ во Чешиново.

Со реконструкцијата се планира целосна замена на старите керамиди на околу 1000 метри квадратни, како и на дрвената конструкција од покривот, громобранската инсталација и на олуците. Ќе биде поставена и термоизолација.

Изведувач на работите ќе биде компанијата „Тонко СР“ од Кочани, а градежните активности се планира да завршат до почетокот на новата учебна година.

Со новите градежни зафати ќе се докомплетира енергетската ефикасност на училишниот објект, на кој пред пет години се изврши реновирање на фасадата, замена на прозорците и вратите и се воведе парно греење. Средствата за реконструкцијата тогаш беа обезбедени од страна на Општината Чешиново-Облешево преку ГЕФ проектот на Светската банка, како и од донација на Полската амбасада во Македонија.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...