САД ја потврдија смртта на седумината морнари при сударот на разурнувачот „Фицџералд“ и товарен брод

САД ја потврдија смртта на седумината морнари при сударот на разурнувачот „Фицџералд“ и товарен брод

Американската Воена морнарица ја потврди смртта на седумината нејзини морнари, кои беа прогласени за исчезнати по сударот на американскиот разурнувач „Фицџералд“ со товарен брод што пловел под филипинско знаме, во близина на јапонскиот брег, јави ДПА.

Нуркачи ги пронашле телата на морнарите во собите се спиење, кои биле поплавени во американскиот разурнувач, се наведува во соопштението на Седмата американска флота.

Загинатите се идентификувани.

Американскиот разурнувач со носивост од 8.315 тони, опремен со противракетен систем „Иџис“ се судри со товарниот брод „Кристал“, во саботата во Токискиот Залив. Разурнувачот претрпе сериозна штета во сударот.

– Оштетени се собите за спиење и кабината на капетанот, изјави вицеадмиралот Џозеф Окојн и додаде дека се повредени три лица, меѓу кои и капетанот.

Разурнувачот се врати во базата Јокосука со помош на реморкери.

Поврзани вести

Лидер на Хезболах: Израелска војна би покренала ил... Лидерот на либански Хезболах, Саед Хасан Насралах изјави денеска дека евентуална идна војна што би ја почнал Израел против Сирија или Либан може да пр...
Прегласниот говор на австрискиот канцелар им прече... На една виенчанка и пречел гласниот говор на австрискиот канцерал Кристијан Керн, по што вербално ги нападнала присутните на настанот. Забавата во ...
Британската полиција предупредува дека со намалено... Висок претставник на британската полиција предупреди дека поради намалено финансирање и ресурси, полицијата ќе биде соочена со „вистински предизвици“ ...
Две агенции на ЕУ се преселуваат од Лондон на нова... Европската агенција за медицина (ЕМА) и Европската банкарска управа (ЕБА) кои досега имаа седиште во Лондон, соопштија дека се повлекуваат од британск...
Поранешен командант на паравоена група на унионист... Поранешниот командант на северноирската паравоена организација „Алстерски доброволни сили“ (УВФ), на локалните унионисти-лојалисти (протестанти) Гери ...
Трамп за амбасадор во Лондон назначи сопственик на... Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил за амбасадор на САД во Лондон да биде назначен Вуди Џонсон, сопственик на њујоршкиот клуб за американск...