САД ја потврдија смртта на седумината морнари при сударот на разурнувачот „Фицџералд“ и товарен брод

САД ја потврдија смртта на седумината морнари при сударот на разурнувачот „Фицџералд“ и товарен брод

Американската Воена морнарица ја потврди смртта на седумината нејзини морнари, кои беа прогласени за исчезнати по сударот на американскиот разурнувач „Фицџералд“ со товарен брод што пловел под филипинско знаме, во близина на јапонскиот брег, јави ДПА.

Нуркачи ги пронашле телата на морнарите во собите се спиење, кои биле поплавени во американскиот разурнувач, се наведува во соопштението на Седмата американска флота.

Загинатите се идентификувани.

Американскиот разурнувач со носивост од 8.315 тони, опремен со противракетен систем „Иџис“ се судри со товарниот брод „Кристал“, во саботата во Токискиот Залив. Разурнувачот претрпе сериозна штета во сударот.

– Оштетени се собите за спиење и кабината на капетанот, изјави вицеадмиралот Џозеф Окојн и додаде дека се повредени три лица, меѓу кои и капетанот.

Разурнувачот се врати во базата Јокосука со помош на реморкери.

Поврзани вести

Трамп го пофали Ким Џонг-ун поради „мудрата одлука... Претседателот на САД, Доналд Трамп го пофали денеска севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун поради одложувањето на одлуката за истрелување ракети кон аме...
Лавров: Москва е против економското задушување на ... Официјална Москва не ги поддржува повиците за задушување на севернокорејската економија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...
Британски институт: Нова корејска војна е реална м... Британскиот Институт за студии за безбедност и одбрана (РУСИ) ја предупреди Владата во Лондон дека „нова корејска војна сега е реална можност“ и апели...
Активисти за Брегзит бараат „отповикување“ од Парл... Активисти во кампањата за Брегзит, покренале иницијати за „отповикување“ на британскиот министер за финансии Филип Хамонд од функцијата пратеник во Па...
Ги Верхофштад: Идејата за невидлива граница меѓу Е... Поранешниот белгиски премиер Ги Верхофштад, кој сега е лидер на блокот либерали во Европскиот Парламент и дел од преговарачкиот тим на ЕУ за Брегзит, ...
Шведска ги зголемува расходите за одбрана... Шведската левоцентристичка малцинска Влада денеска соопшти дека постигнала договор со две опозициски партии за зголемување на расходите на одбраната з...