Комплетиран списокот учесници на ЕП во ракомет

Комплетиран списокот учесници на ЕП во ракомет

Со одигрувањето на натпреварите од последното 6.коло во групната фаза од квалификациите познати се сите 16 репрезентации кои ќе играат на 13. Европско ракометно првенство што следната година ќе се одржи во Хрватска.

Покрај домаќинот на шампионатот Хрватска, пласман на ЕП како првопласирани селекции во своите групи обезбедија: Македонија (4 група), Данска (1), Белорусија (2), Шпанија (3), Германија (5), Шведска (6) и Франција (7).

На овие осум селекции им се приклучија и второ пласираните: Унгарија, Србија, Австрија, Чешка, Словенија, Црна Гора и Норвешка како и селекцијата на Исланд која заврши како најдобро трето пласирана репрезентација од сите седум групи.

Ждрепката за ЕП ќе биде извршена в петок (23 јуни) во Загреб, кој заедно со Сплит, Вараждин и Пореч, ќе бидат четирите градови домаќини на првенството кое ќе се одржи од 12 до 28 јануари следната 2018 година.

Поврзани вести

Металург ќе биде дел од Лигата на шампионите... Македонскиот вицешампион во ракомет Металург и во новата сезона 2017/18 ќе биде дел од Лигата на шампионите. Металург повторно ќе биде дел од групите ...
Раул Гонзалез: Не чека голема борба во групата... Македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватска се наоѓа во групата Ц (по вчерашното извлекување на групите) заедно со европ...
Германија, Словенија и Црна Гора противници на мак... Репрезентациите на Германија, Словенија и на Црна Гора ќе бидат ривали на Македонија во групната фаза на Европско првенство 2018 година што ќе се одрж...
Репрезентативката Бајрамовска следната сезона во д... Мирјета Бајрамовска, левиот бек на репрезентацијата на Македонија од следната сезона ќе биде дел од вице-шампионскиот тим на Европа, тимот на Вардар. ...
Почна третото издание на меѓународниот ракометен к... Откако пред два дена ја предводеше Македонија до нов пласман на ЕП капитенот на ракометната репрезентација на Македонија Кирил Лазаров од денеска е во...
ЕХФ одбра: Штербик, Дибиров, Чупиќ и Циндриќ меѓу ... Европската ракометна федерација по завршување на сезоната ги сумира резултатите и ги одбира најдобрите моменти. Меѓу највпечатливите моменти се и 30-т...