Одржано второто коло од Јунскиот коњички турнир

Одржано второто коло од Јунскиот коњички турнир

Во организација на клубот за коњички спорт Илинден викендот во Скопје се одржа 2.коло од Државното првенство во прескокнување пречки.

Во првот натпревар А2 со висина на преките од 1,00м. и ширина до 1,10 м кој се бодувше за категорија Деца постигнати се следниве резултати:

1-место Леонида Гроздановска со грлото Војвотка од КК.Анималс
2-место Цветанка Георгиев со грлото Чарли од КК.Анималс
3-место Кристина Мор со грлото Бравадос од КСК,Тристар.

Во вториот натпревар Б2 со висина на пречките од 1,10 и ширина до 1,15м за Јуниори постигнати се овие резултати:
1-место Ангела Поповска со грлото Калатус од КК.Процес
2-место Дарио Гроздановски со грлото Силвано од КК.Анималс
3-место Рики Начовски со грлото Канца од КК.Дона.

Пласман по одржаниот потесен натпревар така наречен бараж каде пречките беа со висина до 1,15м и ширина до 1,20м.

Ц 2 со висина на пречките од 1,20м. и ширина 1,30м кој се бодувше за категорија Сениори:
1-место освои јуниорот Дарио Гроздановски со грлото Силвано од КК.Анималс кој имаше право да настапи само за натпреварот
2-место Бобан Томевски со грлото Хисар од КК.Тристар
3-место Самир Реџепи со грлото Тифани од КСК.Тристар и
4-место Андреј Мишев со грлото Виор од ККС. Илинден.

Во Четврттиот натпревар за ДЕБИТАНТИ каде што сите кои го завршија ,апсолвираа, паркурот кој беше со височина на пречките од 0, 70м и ширина до 0,70м го делеа првото место:
– Анушервон Зачарзук со грлото Прешерс од КК.Анималс
-Теодор Начовски со Сем од КК.Тристар
-Горан Ангеловски со Сандра од КК.Анималс
– Абигел Зачарзук со грлото Прешерс од КК.Анималс.

Поврзани вести

Голема победа на Вардар против Фенербахче... Македонскиот шампион Вардар оствари голема предност од два гола по првиот меч од плејофот за место во Лига Европа против турски Фенербахче. Варда...
Македонската пинг-понг репрезентација се подготвув... Македонските пингпонгари се подготвуваат за настап на Европското првенство за сениори и сениорки кое ќе се одржи во Луксембург во средината на месец с...
Поголема застапеност на жените во спортот и спортс... Заложба за родова еднаквост во спортот и поголема вклученост на жената во менаџирањето на федерациите и другите спортски асоцијации, ова е заклучокот ...
Наградниот фонд на Охридскиот пливачки маратон ќе ... На 31. Охридски пливачки маратон се пријавени 22 пливачи од кои 15 мажи и седум жени од сите страни на светот кои ќе се борат за наградниот фонд од 10...
Зидан: Двата трофеја добри ќе ни дојдат за стартот... Под водство на Зинедин Зидан, Реал Мадрид синоќа го освои шпанскиот Супер куп, а пред десет дена во Скопје стигна и до трофејот во УЕФА Супер купот, р...
Први бараж натпревари од Лига Европа: Вардар домаќ... Два македонски клуба денеска ќе играат во рамките на првите бараж дуели од Лига Европа. Вечерва во Скопје Вардар е домаќин на Фенербахче, додека тетов...