Вежби на НАТО во Полска за заштита на балтичките држави

Вежби на НАТО во Полска за заштита на балтичките држави

Американски и британски војници ги одржаа првите поголеми воени вежби на НАТО на полско-литванската граница, симулирајќи активности при евентуален обид на Русија да ги отсече балтичките земји од останатите членки на Алијансата.

Границата меѓу Полска и Литванија, долга 104 километри, минува низ земјоделски површини, шуми и ридести подрачја, позната како Сувалкскиот Коридор. Ако тој биде заземен од Русија, Естонија, Литванија и Летонија ќе биде отсечени од останатите сојузници на НАТО.

Во период од два дена американски хеликоптери и британски авиони учествуваа во вежбите, во кои беа вклучени војници од Полска, Литванија и Хрватска, симулирајќи заштита од потенцијална опасност.

Русија потенцира дека нема никакви планови да навлегува во балтичките земји и дека НАТО се заканува на стабилноста во Источна Европа, со тоа што го зајакнува своето воено присуство таму и одржува такви вежби.

Но, американскиот генерал Бен Хоџис, командант на силите на САД во Европа изјави дека е суштински НАТО да демонстрира дека е подготвен да дејствува и да им помага на сојузнуците да го држат отворен т.н. коридор.

Во вежбите, кои се одржаа викендов учествуваа околу 1.500 војници.

Поврзани вести

По инцидентите во Шарлотсвил, Фејсбук ги исклучи п... Социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм ги исклучија профилите на екстремните десничари кои учествуваа во инцидентите во Шарлотсвил, во кои загина една ...
Тилерсон: Во американскиот јавен живот нема место ... Во американското општество нема место за омраза и насилство, какви што беа демонстрирани во Шарлотсвил, во државата Вирџинија, изјави американскиот др...
Двајца загинати при самоубиствен напад крај контро... Две лица загинаа, вклучувајќи го бомбашот-самоубиец, и петмина се повредени рано изутринава во напад во јужниот дел на Појасот Газа, соопшти палестинс...
Анкета: Граѓаните на многу американски сојузници и... Владимир Путин е поприфатлив светски лидер од Доналд Трамп, сметаат граѓаните на повеќе сојузници на САД, вклучувајќи ги Јапонија, Јужна Кореја и седу...
Мун Џе-ин ја разгледува можноста да испрати специј... Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави дека ја разгледува можноста да испрати специјален пратеник за преговори во Северна Кореја, доколку Пјонгј...
Од почетокот на годинава шумските пожари во Потруг... Шумските пожари во Португалија, од почетокот на годинава досега, опустошиле 141.000 хектари вегетација, што е за три пати повеќе од просекот во послед...