Први судири меѓу владините сили и арапско-курдската коалиција во Сирија

Први судири меѓу владините сили и арапско-курдската коалиција во Сирија

Првпат од почетокот на конфликтот во Сирија дојде до судири меѓу сириската армија и припадници на арапско-курдскиот бунтовничи блок Сириски демократски сили (СДФ), кои се поддржани од коалицијата предводена од САД, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Борбите започнале во сириската провинција Рака, во две села што се наоѓаат на речиси 40 километри од градот Рака, кратко време откако синоќа американски воен авион од меѓународната коалиција што се бори против Исламската држава (ИД), собори бомбардер од типот Су-22 на сириското Воено воздухопловство, при што исчезна пилотот.

– Воената авијација на меѓународната коалиција синоќа нанесе удар врз еден од нашите воени авиони во регионот Ресафа, во јужниот дел на Рака, додека тој ја исполнуваше мисиија против ИД, стои во соопштението на сириската војска.

САД потврдија дека американски воен авион синоќа соборил сириски бомбардер, што бомбардирал позициите на силите поддржан од меѓународната коалиција.

Централната команда на САД наведе во соопштение дека сирискиот воен авион бил соборен при „колективна самоодбрана на војската на коалицијата и нејзините партнери“ од Сириските демократски сили.

– Прв пат се водат вистински борби меѓу војската на режимот и арапско-курдските сили во Сирија, изјави директорот на Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, Рами Абдел Рахман.

Сириската војска вчера стигна до границите на зоните што се под контрола на силите поддржани од коалицијата предводена од САД во северниот и јужниот дел на Сирија.

Поврзани вести

Лидер на Хезболах: Израелска војна би покренала ил... Лидерот на либански Хезболах, Саед Хасан Насралах изјави денеска дека евентуална идна војна што би ја почнал Израел против Сирија или Либан може да пр...
Прегласниот говор на австрискиот канцелар им прече... На една виенчанка и пречел гласниот говор на австрискиот канцерал Кристијан Керн, по што вербално ги нападнала присутните на настанот. Забавата во ...
Британската полиција предупредува дека со намалено... Висок претставник на британската полиција предупреди дека поради намалено финансирање и ресурси, полицијата ќе биде соочена со „вистински предизвици“ ...
Две агенции на ЕУ се преселуваат од Лондон на нова... Европската агенција за медицина (ЕМА) и Европската банкарска управа (ЕБА) кои досега имаа седиште во Лондон, соопштија дека се повлекуваат од британск...
Поранешен командант на паравоена група на унионист... Поранешниот командант на северноирската паравоена организација „Алстерски доброволни сили“ (УВФ), на локалните унионисти-лојалисти (протестанти) Гери ...
Трамп за амбасадор во Лондон назначи сопственик на... Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил за амбасадор на САД во Лондон да биде назначен Вуди Џонсон, сопственик на њујоршкиот клуб за американск...