Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ

Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ

На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска ќе се одржи модна ревија на студентите по дизајн и инженеринг на облека.

Ревијата е насловена „2017 за нас е Метаморфоза“ и на неа студентите под менторство на м-р Лидија Георгиева ќе ги презентираат стекнатите знаења и вештини.

На ревијата ќе присуствуваат и министерката за образование и наука Рената Тренеска Дескоска, ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски и францускиот амбасадор Кристијан Тимоние.

Францускиот институт ќе додели наградни патувања во Франција на тројца најдобри студенти на ревијата.

Поврзани вести

Викторија Сваровски носеше венчаница од 700.000 ев... Викторија Сваровски е наследничка на царството „Сваровски“ и позната австриска пејачка. Изминатиот викенд таа се омажи за долгогодишното момче Верн...
Хуманитарен базар за бегалците во Македонија... Под мотото „Создади надеж“ денеска во Сули ан во Скопската чаршија ќе се одржи хуманитарен базар на повеќе од 100 ракотворби изработени од бегалци кои...
Уникатен часовник во облик на череп... Швајцарскиот производител „L’Epée 1839“ во соработка со брендот „Kostas Metaxas“ го креираше прекрасниот часовик во форма на череп „ L'Epée 1839 Requ...
Најскапата чанта во светот Чантата „Himalaya Niloticus Crocodile Diamond Birkin 30“ е продадена за рекордна сума, со што е соборен минатогодишниот рекорд, кога идентичната чанта...
Новото седиште на „Гугл“ во Лондон со градина, баз... Две години откако од Бјарке Инглс и Томас Хетервик беше побарано да го дизајнираат новиот кампус на „Гугл“ во Лондон, компанијата поднесе барање за из...
Зошто очилата „Реј Бан“ се наречени така?... Модата е променлива, но некои брендови како „Реј Бан“ успеаја да опстанат сето ова време. Очилата со класичен дизајн се едни од најпродаваните и н...