Турција: Хоспитализирани се 731 војник поради труење со храна

Турција: Хоспитализирани се 731 војник поради труење со храна

Поради труење со храна во воена база во Турција хоспотализирани се 731 војник, а 21 лице од компанијата што доставува храна во базата, се во притвор, изјави денеска обвинителот Акиф Челатин Шимшек.

Тој наведе дека е покрената истрага врз основа на примероците што се земени од заболените војници, како и од храната и водата во воената база што се наоѓа во провинцијата Маниса.

Никој од заболените не е во критична состојба.

Турскиот министер за одбрана Фикри Исик, кој отпатува за Маниса, изјави дека турското Министерство за одбрана склучило договор за соработка со компанијата што ја доставува храната.

Поврзани вести

Монасите тука не зборуваат и го чекаат судниот ден... Вечерње Новости - Белград Во Светогорската област поради тешкиот терен нема многу верници. Силни градежни машини на Атос пробиваат нови патишта ...
Четиринаесет години од ветувањето од Самитот во Со... Танјуг - Белград Пред 14 години на ЕУ самитот во Солун се упати порака дека вратата на Унијата е отворена за Западен Балкан, што беше првпат европс...
Парламентарни избори во Албанија... Повеќе од 3,4 милиони албански граѓани со прав на глас денеска ги избираат новите 140 пратеници во Парламентот на Албанија. Иако во единствениот ...
Во Турција уапсени петмина бомбаш-самоубијци... Пет лица се уапсени во реонот на турско-сириската граница под сомнение дека подготвувале бомбашки самоубиствени напади, се наведува во денешното соопш...
Една слика сто зборови: Српскиот патријарх позираш... Ова е фотографијата која е најмногу споделувана на социјалните мрежи по инаугурацијата на новиот српски претседател, Александар Вуќиќ. На неа се српск...
Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство... Еден од можните кандидати за премиер на Косово Рамуш Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство од 61 пратеник за формирање влада. Тој истакна дека ...