Фенербахче со неверојатен пресврт до трофејот во Турција

Фенербахче со неверојатен пресврт до трофејот во Турција

Екипата на Фенербахче чиј член е и македонскиот кошаркар Перо Антиќ ја освои шампионската титула во турското првенство, oткако вчеравечер по неверојатен пресврт го совлада Бешикташ со 98:94 за максимални 4-0 во финалната серија.

Бешикташ беше домаќин на четвртиот меч и на нешто повеќе од две минути до крајот водеше со 79:65. Сепак ниту 14 поени предност во финишот не беа доволни да се порази европскиот шампион.

Предводени од Богдан Богдановиќ, Фенербахче натпреварот го одведе во продолжение, а потоа во дополнителните пет минути избори и победа за осма шампионска титула во националното првенство на Турција.

За најкорисен кошаркар (МВП) во финалната серија беше прогласен Богдановиќ.

Поврзани вести

Франција противник на Шпанија во финалето на ЕП за... Кошаркарките на Франција се изборија за пласман во финалето на Европското првенство што се игра во Чешка. Нивни противнички во дуелот за златниот меда...
Шпанија прв финалист на Европското првенство за ко... Кошаркарската репрезентација на Шпанија е првиот финалист на Европското првенство за жени што се одржува во Чешка. Во првото полуфинале Шпанија ја поб...
Николиќ повеќе не е тренер на Карпош Соколи... Српскиот стратег со македонски пасош, Драган Николиќ, повеќе не е тренер на Карпош Соколи, откако по долги и интензивни преговори двете страни не успе...
Репрезентативците до 16 години ќе учествуваат на м... Во насока на стекнување што поголемо искуство во пресрет на настапот на Европското првенство (дивизија Б), македонската кошаркарска репрезентација до ...
Србија кандидат за организацијата на ЕП 2019... Кошаркарскиот сојуз на Србија (КСС) утре во Прага ќе ја претстави кандидатурата за добивање на организацијата на Европското првенство во кошарка за же...
Кошарка М-20: Македонија и Косово ќе одиграат приј... Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години прва ги започна активностите ова лето. Селекторот Мирко Петрески прозиваше на 6 јуни и оттогаш по...