Историска шампионска титула за кошаркарите на Валенсија

Историска шампионска титула за кошаркарите на Валенсија

За прв пат во клупската историја екипата на Валенсија го освои шампионскиот трофеј во најквалитетната шпанска кошаркарска лига.

Валенсија синоќа во четвртиот дуел од финалната серија од плеј-офот го победи Реал Мадрид и со вкупни 3-1 во победи стигна до трофејот.

Конечниот резултат на дуелот одигран во Валенсија беше 87:76. Како клучна се покажа разликата од 18 поени што домаќините ја направија во втората четвртина (29:11).

Састре со 17 поени е најзаслужниот за триумфот на Валенсија, додека Серхио Љуљ со 23 поени беше најефикасен кај Реал Мадрид.

За најкорисен кошаркар (МВП) на финалето е прогласен Бојан Дубљевиќ.

Шпанија по седум години добива шампион различен од Реал Мадрид или Барселона. Во 2010 титулата ја освои Басконија и оттогаш на тронот се наоѓаа Реал или Барселона.

Поврзани вести

Франција противник на Шпанија во финалето на ЕП за... Кошаркарките на Франција се изборија за пласман во финалето на Европското првенство што се игра во Чешка. Нивни противнички во дуелот за златниот меда...
Шпанија прв финалист на Европското првенство за ко... Кошаркарската репрезентација на Шпанија е првиот финалист на Европското првенство за жени што се одржува во Чешка. Во првото полуфинале Шпанија ја поб...
Николиќ повеќе не е тренер на Карпош Соколи... Српскиот стратег со македонски пасош, Драган Николиќ, повеќе не е тренер на Карпош Соколи, откако по долги и интензивни преговори двете страни не успе...
Репрезентативците до 16 години ќе учествуваат на м... Во насока на стекнување што поголемо искуство во пресрет на настапот на Европското првенство (дивизија Б), македонската кошаркарска репрезентација до ...
Србија кандидат за организацијата на ЕП 2019... Кошаркарскиот сојуз на Србија (КСС) утре во Прага ќе ја претстави кандидатурата за добивање на организацијата на Европското првенство во кошарка за же...
Кошарка М-20: Македонија и Косово ќе одиграат приј... Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години прва ги започна активностите ова лето. Селекторот Мирко Петрески прозиваше на 6 јуни и оттогаш по...