Зошто очилата „Реј Бан“ се наречени така?

Зошто очилата „Реј Бан“ се наречени така?

Модата е променлива, но некои брендови како „Реј Бан“ успеаја да опстанат сето ова време.

Очилата со класичен дизајн се едни од најпродаваните и најкопираните во светот, а неверојатно е дека беа еднакво популарни и во времето на младоста на нашите родители, како што се и денес.

„Реј Бан“ е основан во 1937 година од американската компанија „Нош енд Ломб“, а првите очила со тој потпис настанале откако пилотите ја замолиле компанијата да направат очила, кои би спречиле Сонцето да не им ги оштетува очите додека летаат.

Така настанал популарниот дизајн на пилотски очила, а освен пилотите почнале да ги носат и војниците, а потоа и сите други, бидејќи освен што многу убаво се дизајнирани, тие ги спречуваат и сончевите зраци. Односно на англиски, „bаn the sun rays”.

Ray-Ban (Реј бан) = BAN SUN RAYS

Ете, затоа тие така и се нарекуваат.

Поврзани вести

Викторија Сваровски носеше венчаница од 700.000 ев... Викторија Сваровски е наследничка на царството „Сваровски“ и позната австриска пејачка. Изминатиот викенд таа се омажи за долгогодишното момче Верн...
Хуманитарен базар за бегалците во Македонија... Под мотото „Создади надеж“ денеска во Сули ан во Скопската чаршија ќе се одржи хуманитарен базар на повеќе од 100 ракотворби изработени од бегалци кои...
Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ... На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска ќе се одржи модна ревија на студентите по дизајн и инжен...
Уникатен часовник во облик на череп... Швајцарскиот производител „L’Epée 1839“ во соработка со брендот „Kostas Metaxas“ го креираше прекрасниот часовик во форма на череп „ L'Epée 1839 Requ...
Најскапата чанта во светот Чантата „Himalaya Niloticus Crocodile Diamond Birkin 30“ е продадена за рекордна сума, со што е соборен минатогодишниот рекорд, кога идентичната чанта...
Новото седиште на „Гугл“ во Лондон со градина, баз... Две години откако од Бјарке Инглс и Томас Хетервик беше побарано да го дизајнираат новиот кампус на „Гугл“ во Лондон, компанијата поднесе барање за из...