Александар Тодоров најави реорганизација во редовите на МЗТ Скопје

Александар Тодоров најави реорганизација во редовите на МЗТ Скопје

Александар Тодоров денеска на средба со медиумите и официјално беше промовиран пред јавноста во нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром.

Тодоров кој се враќа во редовите на „металците“ потпиша едногодишен договор со актуелниот шампион на Македонија, со кој 43-годишниот тренер работеше во три наврати досега. Дебито на клупата на МЗТ Скопје, тој го имаше во 2000 година, а потоа и 2007-ма, но најзначаен период за аеродромци под водството на Тодоров беше сезоната 2011/2012 кога МЗТ Скопје првпат ја освои шампионската титула.

– Приоритет е да се состави тим претежно од македонски кошаркари, за таа цел ќе се направи реорганизација во младинските школи од каде во иднина ќе се црпат нови членови на сениорскиот тим. Една од задачите ќе биде враќање на публиката, односно навивачката група на МЗТ Скопје – популарната група „Фемили Аеродром”, ги најави Тодоров целите на шампионскиот тим.

Тој не говореше за резултатите, но се подразбира дека основна задача на Тодоров во следната сезона ќе биде враќањето на двојната круна во мак-баскетот, како и позабележителен настап во АБА лигата. Тој засега на располагање ќе има неколкумина млади кошаркари кои ќе им се приклучат на репрезентативците Марко Симоновски, Адем Мекиќ и повратникот во тимот Дамјан Стојановски, како и Американецот Ксавиер Темс кој има договорна обврска клубот на уште една година.

Поврзани вести

Франција противник на Шпанија во финалето на ЕП за... Кошаркарките на Франција се изборија за пласман во финалето на Европското првенство што се игра во Чешка. Нивни противнички во дуелот за златниот меда...
Шпанија прв финалист на Европското првенство за ко... Кошаркарската репрезентација на Шпанија е првиот финалист на Европското првенство за жени што се одржува во Чешка. Во првото полуфинале Шпанија ја поб...
Николиќ повеќе не е тренер на Карпош Соколи... Српскиот стратег со македонски пасош, Драган Николиќ, повеќе не е тренер на Карпош Соколи, откако по долги и интензивни преговори двете страни не успе...
Репрезентативците до 16 години ќе учествуваат на м... Во насока на стекнување што поголемо искуство во пресрет на настапот на Европското првенство (дивизија Б), македонската кошаркарска репрезентација до ...
Србија кандидат за организацијата на ЕП 2019... Кошаркарскиот сојуз на Србија (КСС) утре во Прага ќе ја претстави кандидатурата за добивање на организацијата на Европското првенство во кошарка за же...
Кошарка М-20: Македонија и Косово ќе одиграат приј... Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години прва ги започна активностите ова лето. Селекторот Мирко Петрески прозиваше на 6 јуни и оттогаш по...