(ВИДЕО) Вработен во Македонска пошта: Генералниот директор е виновен за пропаѓањето на компанијата

(ВИДЕО) Вработен во Македонска пошта: Генералниот директор е виновен за пропаѓањето на компанијата

По објавувањето на информацијата дека раководството на АД „Македонска пошта“ врши притисок врз вработените да ги повлечат тужбите за неисплатениот регрес кој Пошта им го должи веќе неколку години наназад, на адреса на А1он се обратија неколку вработени од компанијата кои сакаа да сведочат за мобингот кој го врши менаџментот врз вработените.

Нашиот соговорник кој е вработен во Македонска пошта не сакаше да излезе пред камера поради страв од последици и евентуална освета од раководството што јавно зборува за проблематиката која се јавува во компанијата.

-Раководството вели дека ние вработените сме виновни што Пошта е во ваква ситуација. Тие вршат притисок кон нас да ги повлечеме тужбите со образложение дека преголеми суми на пари треба да се исплатат за тужителите и судските трошоци со што компанијата ќе дојде до ситуација да не може да исплати плати, вели за А1он вработен во АД „Македонска пошта“.

Според него, менаџментот е единствениот виновник за состојбата во која се наоѓа Пошта и само поради нив тие ја тужат компанијата.

-Генералниот директор и тие под него, тие ја доведоа компанијата во ваква состојба со неисплаќањето на К-15 на вработените, вели оштетениот работник кој додаде дека притисоците на раководството кон вработените траат повеќе од две недели непрекинато.

Вработените кои на свој грб го чувствуваат притисокот на раководството – со поделени реакции. Едните загрижени за своите работни позиции ги потпишуваат изјавите дека нема да ја тужат компанијата за неисплатениот регрес, а другите пак си остануваат на одлуката преку судски пат да се соочат со неправдата која им е нанесена.

Уценетите вработени разочарани од претседателите на синдикатите велат дека наместо да ги одбранат правата на вработените, тие се придружиле на менаџментот па така здружени ги наговараат вработените да не ја тужат компанијата.

-Синдикатите да си ја работеа работата, вработените ќе добиеа К-15 на време и немаше да дојде до ова, велат вработените.

Тие стравуваат дека раководството на АД „Македонска пошта“ ќе ги казни затоа што нема да ја потпишат изјавата со која треба да го уверат менаџментот дека нема да ја тужат компанијата за неисплатениот регрес.

-Раководството еден по еден им се јавуваат на телефон на вработените да ги потсетат да ги повлечат тужбите, чисто се сомневам дека нема да има реперкусии за оние кои нема да го сторат тоа, вели нашиот соговорник.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Полицијата трага по Горан Грујевски, не ги чекал в... Полицијата вечерва не го пронајде Горан Груејевски, поранешниот началник на УБК, во својот дом. Не е јасно ниту дали е приведен и Никола Бошковски, со...
Европско јуниорско првенство во воздухопловно моде... На спортскиот аеродром во Прилеп денеска започна Европскиот јуниорски шампионат во воздухопловно моделарство, на кој учествуваат околу 80-тина натпрев...
Двајца македонски каратисти ќе се борат за злато в... Македонските каратисти кои учествуваат на Европското универзитетско првенство во Куимбра, Португалија, денеска во елиминацискиот дел од првенството по...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Поддршка од Велика Британија за реформската Влада ... Премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, попладнево се сретна со Фиона Мек Илв...
Средба на Спасовски со верските поглавари: МВР ќе ... Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со поглаварите на верските заедници: г.г. Стефан- поглавар на Македонскат...