Новото седиште на „Гугл“ во Лондон со градина, базен и трим патека

Новото седиште на „Гугл“ во Лондон со градина, базен и трим патека

Две години откако од Бјарке Инглс и Томас Хетервик беше побарано да го дизајнираат новиот кампус на „Гугл“ во Лондон, компанијата поднесе барање за изградба на зграда, која ќе има градина, базен и патека за трчање на покривот.

Тоа ќе биде една од трите згради кои ќе го формираат кампусот за 7.000 вработени во „Гугл“.

Планирано е зградата да биде завршена во 2018 година и ќе биде прв целосн изграден објект на „Гугл“ надвор од САД.

Зградта ќе се наоѓа на замјиште со површина од 9.700 метри квадратни, а ќе има слаи за вежбање, велнес центар, соба за масажа, базен, четири кафулиња и градина на покривот во која ќе се одгледува се, од јагоди до цвеќиња.

Просториите ќе бидат поврзани со големи „дијагонални скали” кои ќе се протегат од првиот кат, па се до покривот.

– Ова подрачје е фасцинантен спој на разни типови на згради и простор. Навистина ја сакам оваа мешавина на масивни железнички станици, патишта, канали и друга инфраструктура. Под влијание на таа околина е и новата зграда на компанијата „Гугл”, рече дизајнерот на зградата Томас Хедервик.

Со цел подобрување на одржливоста, градежните планови предвидуваат простор за оставање на 686 велосипеди и само четири места за паркирање на автомобили, како и соларни плочи на покривот кои ќе создадат комбинирано годишно производство до 200 мегават часови струја.

– Нашите канцеларии и објектите играат клучна улога во обликувањето на културата на компанијата „Гугл“, што е една од причините поради која сме познати по тоа што сме меѓу најдобрите за работа во индустријата, рече директорот за недвижности и градежништво на „Гугл“, Џо Борет.

Поврзани вести

Викторија Сваровски носеше венчаница од 700.000 ев... Викторија Сваровски е наследничка на царството „Сваровски“ и позната австриска пејачка. Изминатиот викенд таа се омажи за долгогодишното момче Верн...
Хуманитарен базар за бегалците во Македонија... Под мотото „Создади надеж“ денеска во Сули ан во Скопската чаршија ќе се одржи хуманитарен базар на повеќе од 100 ракотворби изработени од бегалци кои...
Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ... На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска ќе се одржи модна ревија на студентите по дизајн и инжен...
Уникатен часовник во облик на череп... Швајцарскиот производител „L’Epée 1839“ во соработка со брендот „Kostas Metaxas“ го креираше прекрасниот часовик во форма на череп „ L'Epée 1839 Requ...
Најскапата чанта во светот Чантата „Himalaya Niloticus Crocodile Diamond Birkin 30“ е продадена за рекордна сума, со што е соборен минатогодишниот рекорд, кога идентичната чанта...
Зошто очилата „Реј Бан“ се наречени така?... Модата е променлива, но некои брендови како „Реј Бан“ успеаја да опстанат сето ова време. Очилата со класичен дизајн се едни од најпродаваните и н...