Како да одгледате успешно дете?

Како да одгледате успешно дете?

Секој родител има желба неговите деца да бидат успешни во животот.

Милијардерот Едгар Сија (40), еден од најбогатите жители на Филипини, своето искуство го опиша во книгата „Животни принципи“, во која ги советува родителите како да ги воспитуваат успешно своите потомци.

Кога тој имал 26 години станал сопственик на ланец фаст-фуд рестораните, а минатата година списанието „Форбс“ го стави на листата најмлади милијардери од Азија.

Сија рече дека родителите го научиле дека работата се исплатува. – Не може веднаш да се очекува успех, па така Сија потсетува како неговите родители од ништо направиле продавница, а плодовите од макотрпната работа почнале да се чувствуваат многу подоцна.

Во семејниот маркет наследникот работел од детството и тоа од осум години, па сега ги советува родителите на децата им даваат разни задачи, затоа што така се развива одговорноста.

– Важно е и родителите да им пренесуваат на децата вредности, кои ќе им овозможат да останат стабилни и приземјени, без разлика што ќе им се случи, дали станува збор за чекање на плодовите од некоја инвестиција или пак во случај да стане милионер, затоа што, тврди Сија, „најпотребна ќе им биде смиреноста, за да не летаат високо во облаци“.

Поврзани вести

Ема Стоун ја предводи листата на „Форбс“ за најпла... „Форбс“ ја посочи добитничката на „Оскар“ Ема Стоун за највисоко платена актерка во светот. Според рејтингот за 2017 година, објавен денеска на сај...
Како да знаеме дека сме ја сретнале сродната душа?... Сродна душа - идејата за некој близок, кој го чувствуваме како дел од себе, со кого го споделуваме животот и со кого ги надминуваме сите пречки, е меѓ...
Тајгер Вудс бил истовремено под дејство на пет вид... Легендарниот голфер Тајгер Вудс имал пет различни видови дрога во организмот, кога во мај бил уапсен под сомнение дека возел пијан, потврди токсиколош...
Уругвај продава нацистички орел вреден 50 милиони ... Бронзана статуа на нацистички орел со висина од 2,74 сантиметри, ќе биде понудена на аукција во Уругвај, а се очекува да постигне цена од 50 милиони д...
ВИДЕО: Во Кина се роди животно, досега невидено ни... Во Кина се роди свиња-мутант, со две тела и осум нозе, но почина неколку минути по раѓањето. Сопственикот на мајката - свиња, фармерот Гао Бајц...
Како да направите тинејџерот да не скршне од патот... Младите се склони кон пороци, бидејќи супстанците во опијатите им олеснуваат да се изборат со стресот. Родителите можат да им помогнат, доколку ги ...