(ВИДЕО) Заев: Можно е Верушевски повторно да застане на чело на УБК

(ВИДЕО) Заев: Можно е Верушевски повторно да застане на чело на УБК

Премиерот Зоран Заев по распитот во СЈО, пред медиумите изјави дека бил повикан да даде исказ како оштетен во случајот „Таргет“ за незаконски прислушуваните разговори.

СЈО го покрена случајот „Таргет“ на 18-ти ноември 2016-та година во кој се осомничени десет вработени од УБК дека во периодот од 2008-ма до 2015-та година незаконски прислушувале 5.827 лица, политичари бизнисмени и новинари.

Премиерот Заев, на новинарско прашање дали се избрани нови директори на БЈБ и УБК одговори дека тие прашања не биле на дневен ред на денешната седница на Владата.

Такви одлуки се очекуваат деновиве.

Заев исто така информираше дека не е исклучена можноста на чело на УБК повторно да застане екс директорот Верушевски, но како што кажа, тоа не зависи само од него.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Полицијата трага по Горан Грујевски, не ги чекал в... Полицијата вечерва не го пронајде Горан Груејевски, поранешниот началник на УБК, во својот дом. Не е јасно ниту дали е приведен и Никола Бошковски, со...
Европско јуниорско првенство во воздухопловно моде... На спортскиот аеродром во Прилеп денеска започна Европскиот јуниорски шампионат во воздухопловно моделарство, на кој учествуваат околу 80-тина натпрев...
Двајца македонски каратисти ќе се борат за злато в... Македонските каратисти кои учествуваат на Европското универзитетско првенство во Куимбра, Португалија, денеска во елиминацискиот дел од првенството по...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Поддршка од Велика Британија за реформската Влада ... Премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, попладнево се сретна со Фиона Мек Илв...
Средба на Спасовски со верските поглавари: МВР ќе ... Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со поглаварите на верските заедници: г.г. Стефан- поглавар на Македонскат...