Во Кичево семинар за говорот на омраза на спортските терени

Во Кичево семинар за говорот на омраза на спортските терени

Во Кичево денеска се одржа семинар на тема „Говор на омраза на спортските терени“ со поддршка на мисијата на ОБСЕ во Скопје, а го реализираше Центарот за интеркултурен дијалог „Без омраза“.

Презентирана беше кампањата без омраза и имаше предавањето од учесниците од Центарот за интеркултурен дијалог на тема „Што се подразбира под говор на омраза на спортските терени“.

– Денес во Кичево пред спортските работници зборувавме како поефикасно да го отстраниме говорот на омраза на спортските терени. Секако, се потрудивме сите заедно да размениме искуства особено оние позитивни како би биле поефикасни за да ја подобриме состојбата на спортските терени, изјави координаторот на овај проект Флорим Реџепи.

Тој истакна дека зборувале и за идните чекори кои треба да ги преземат сите заеднички.

Поврзани вести

Средба на министерот Николовски со лозарите... Во пресрет на годинешниот откуп на грозје, Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска одржа состанок со производ...
УКЛО објави конкурс за најдобар истражувачки труд ... Универзитетот „Св. Климент Охридски“-Битола објави Конкурс за најдобар истражувачки труд и есеј, на кој може да учествуваат студентите запишани на прв...
(ВИДЕО) Дачиќ: Имаме докази за разузнавачки активн... Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ потврди дека имаат докази за силно разузнавачко делување во Македонија насочено против Србија и...
(ВИДЕО) СДСМ Прилеп: Судските пресуди против градо... Миле Талевски, член на Советот на Општина Прилеп од СДСМ денеска во изјава за медиумите рече дека 12-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, оставило пустош...
Се превртел трактор во струмичко, возачот загинал,... На местото викано „Скрка“ на планината Еленица во Струмица, В.К. (49) од село Вељуса, вчера околу пладне управувајќи трактор „ИМТ 533“ без регистарски...
Изградба на филтер станица во село Кучичино... Завршија градежните работи на изградба на филтер станицата за отпадни води во село Кучичино, во општина Чешиново-Облешево. Филтер станицата ја гради х...