Во Кичево семинар за говорот на омраза на спортските терени

Во Кичево семинар за говорот на омраза на спортските терени

Во Кичево денеска се одржа семинар на тема „Говор на омраза на спортските терени“ со поддршка на мисијата на ОБСЕ во Скопје, а го реализираше Центарот за интеркултурен дијалог „Без омраза“.

Презентирана беше кампањата без омраза и имаше предавањето од учесниците од Центарот за интеркултурен дијалог на тема „Што се подразбира под говор на омраза на спортските терени“.

– Денес во Кичево пред спортските работници зборувавме како поефикасно да го отстраниме говорот на омраза на спортските терени. Секако, се потрудивме сите заедно да размениме искуства особено оние позитивни како би биле поефикасни за да ја подобриме состојбата на спортските терени, изјави координаторот на овај проект Флорим Реџепи.

Тој истакна дека зборувале и за идните чекори кои треба да ги преземат сите заеднички.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...