Шкотска нема да учествува во преговорите за Брегзит

Шкотска нема да учествува во преговорите за Брегзит

Британскиот премиер Тереза Меј одби шкотските власти да учествуваат во преговорите за Брегзит со ЕУ, пренесоа француските медиуми.

-На овие преговори ќе преговарам како премиер на Велика Британија. Ќе продолжиме да разговараме и работиме со шкотската Влада и другите регионални управи, но изборот е јасен кој на 8 јуни ќе седи на масата за преговори – јас или Џереми Корбин, лидерот на лабуристичката опозиција, изјави Меј во Единбург, каде ја престави програмата на Конзервативната партија за парламентарните избори на 8 јуни.

На овој начин таа го отфрли барањето на шкотскиот прв министер Никола Старџен, која сака Шкотска да остане во ЕУ или на заедничкиот европски пазар откако на референдумот од 23 јуни минатата година мнозинството Шкотланѓани гласаа против Брегзит.

-Ако се има предвид дека таа сака Шкотска да се оддели од Велика Британија и да биде во ЕУ, човек може да се запраша од која страна на масата за преговори сака да седне, за Старџен кажа шефицата на шкотските конзервативци Рут Дејвидсон.

Официјалните претставници на ЕУ на 19 јуни се подготвуваат за почетокот на преговорите за Брегзит, но очекуваат датумот да се потврди по британските парламентарни избори, закажани за 8 јуни, пренесоа британските медиуми.

Европската комисија преговорите со Лондон ќе ги води од името на 27-те држави кои остануваат во ЕУ, кои на министерска средба во понеделник ќе го потврдат мандатот што му го даваат на главниот преговарач на ЕК, Мишел Барние.

Поврзани вести

Мајкл Флин планира да се повика на уставното право... Поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин во текот на сенатската истрага за неговите врски с...
Во Палермо убиен поранешен шеф на сицилијанската м... Поранешниот шеф на мафијата Џузепе Даиноти бил убиен со истрел во главата на улица во сицилијанскиот град Палермо. Сега 67-годишниот Даиноти, пред ...
ВИДЕО: Трамп стана прв претседател на САД што го п... Шефот на американската држава Доналд Трамп денеска го посети Ѕидот на плачот, со што стана првиот актуелен претседател на САД, кој ја посетил оваа вер...
За следната недела најавена средба Макрон-Путин во... Францускиот претседател Емануел Макрон на 29 мај во замокот Версај ќе го прими шефот на руската држава Владимир Путин, соопшти денеска Елисејската пал...
Египетски џихадисти обвинети за нападите врз коптс... Египетското Јавно обвинителство соопшти дека 48 чланови на џихадистичката група Исламска држава (ИД) се предадени на воениот суд, под обвинение за пов...
Анкара: САД да ја осудат „агресијата“ врз обезбеду... Турција денеска побара од американскиот амбасадор во Анкара САД да ги осудат „агресивните и непрофесионални дејствија“ од страна на американските безб...