Северна Кореја: Смешни се тврдењата за наша замешаност во масовниот кибер напад

Северна Кореја: Смешни се тврдењата за наша замешаност во масовниот кибер напад

Смешни се трдењата дека Северна Кореја е замешана во неодамнешниот масовен кибер напад со вирусот „Вонакрај“, изјави заменик постојаниот претставник на Северна Кореја во ОН, Ким Ин-вон, цитиран од ТАСС.

-Што се однесува до кибер нападот, неговото поврзување со Северна Кореја, е смeшно, изјави дипломатот.

Според него, ваквите тврдења се дел од американската непријателска политика.

-Секој пат, кога ќе се случи нешто чудно, САД и непријателските сили шаблонизирано почнуваат гласна кампања за клеветење на Пјонгјанг, изјави Ким.

На 12 мај хакери се обидоа да упаднат во компјутерите со оперативниот систем „Виндоус“ на 74 земји од светот. За деблокирање на податоците хакерите бараат „рекет“ од 300 до 600 долари во онлајн валутата биткоин. Тие употребија шпионска програма, која е украдена од американската Агенција за национална безбедност.

Според податоците на Европол, најмалку 200.000 физички и правни лица станале жртви на овој кибер напад.

Британските медиуми, повикувајќи се на аналитичар на „Лабораторијата Касперски“ на 16 мај соопшти дека делови од кодот од раната верзија на вирусот „Вонакрај“ биле употребени од херската група „Лазарус груп“, за која се смета дека е раководена од Северна Кореја.

Поврзани вести

Мајкл Флин планира да се повика на уставното право... Поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин во текот на сенатската истрага за неговите врски с...
Во Палермо убиен поранешен шеф на сицилијанската м... Поранешниот шеф на мафијата Џузепе Даиноти бил убиен со истрел во главата на улица во сицилијанскиот град Палермо. Сега 67-годишниот Даиноти, пред ...
ВИДЕО: Трамп стана прв претседател на САД што го п... Шефот на американската држава Доналд Трамп денеска го посети Ѕидот на плачот, со што стана првиот актуелен претседател на САД, кој ја посетил оваа вер...
За следната недела најавена средба Макрон-Путин во... Францускиот претседател Емануел Макрон на 29 мај во замокот Версај ќе го прими шефот на руската држава Владимир Путин, соопшти денеска Елисејската пал...
Египетски џихадисти обвинети за нападите врз коптс... Египетското Јавно обвинителство соопшти дека 48 чланови на џихадистичката група Исламска држава (ИД) се предадени на воениот суд, под обвинение за пов...
Анкара: САД да ја осудат „агресијата“ врз обезбеду... Турција денеска побара од американскиот амбасадор во Анкара САД да ги осудат „агресивните и непрофесионални дејствија“ од страна на американските безб...