Северна Кореја: Смешни се тврдењата за наша замешаност во масовниот кибер напад

Северна Кореја: Смешни се тврдењата за наша замешаност во масовниот кибер напад

Смешни се трдењата дека Северна Кореја е замешана во неодамнешниот масовен кибер напад со вирусот „Вонакрај“, изјави заменик постојаниот претставник на Северна Кореја во ОН, Ким Ин-вон, цитиран од ТАСС.

-Што се однесува до кибер нападот, неговото поврзување со Северна Кореја, е смeшно, изјави дипломатот.

Според него, ваквите тврдења се дел од американската непријателска политика.

-Секој пат, кога ќе се случи нешто чудно, САД и непријателските сили шаблонизирано почнуваат гласна кампања за клеветење на Пјонгјанг, изјави Ким.

На 12 мај хакери се обидоа да упаднат во компјутерите со оперативниот систем „Виндоус“ на 74 земји од светот. За деблокирање на податоците хакерите бараат „рекет“ од 300 до 600 долари во онлајн валутата биткоин. Тие употребија шпионска програма, која е украдена од американската Агенција за национална безбедност.

Според податоците на Европол, најмалку 200.000 физички и правни лица станале жртви на овој кибер напад.

Британските медиуми, повикувајќи се на аналитичар на „Лабораторијата Касперски“ на 16 мај соопшти дека делови од кодот од раната верзија на вирусот „Вонакрај“ биле употребени од херската група „Лазарус груп“, за која се смета дека е раководена од Северна Кореја.

Поврзани вести

Рејтингот на британската премиерка рекордно намале... Рејтингот на британската премиерка Тереза Меј е рекордно намален, покажуваат резултатите од истражувањето на социлошката агенција Ипсос МОРИ. Споре...
Австриските аеродроми ги зајакнуваат безбедносните... Претставници на виенскиот аеродром соопштија денеска дека се зајакнати безбедносните мерки со воведување на системи за скенирање на лица на пунктовите...
Трамп: ИД пропаѓа мошне брзо... Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави за време на денешната посета на Пентагон, каде се одржа состанок за воената стратегија, дека Исламска држава...
Лијам Фокс: Транзицијата за Брегзит би можела да т... Британскиот министер за надворешна трговија Лијам Фокс денеска изјави дека по Брегзит ќе бидат потребни уште две гдини за целосно излегување на Велика...
Дилер во полиција пријавил дека му е украден кокаи... Полицијата во Флорида го уапсила 35-годишниот дилер Дејвид Блекмон откако тој пријавил кражба на кокаин. Против него се поднесени пријави за поседу...
Трамп: Макрон сака да ме држи за рака... Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја спомена неговата неодамнешна посета на Париз, изјавувајќи дека неговиот француски колега сака да го ...