Чавков се повлекол од БЈБ, заминува во пензија

Чавков се повлекол од БЈБ, заминува во пензија

Митко Чавков, директорот на Бирото за јавна безбедност не ја дочека одлуката за негово разрешување, која што е во владина постапка и одлучи сам да замине од институцијата, објави Алсат-М.

Како што известува телевизијата, од сигурни извори, Чавков земал годишен одмор, а во меѓувреме побарал да му се прекине договорот за работа, кој му завршувал кон крајот на јули со можност за продолжување на уште една година.

Чавков освен што го прекинува работниот однос, ги собрал и сите лични работи од неговата канцеларија.

Тој беше директор на Бирото за јавна безбедност, а вечерта на 27 април кога брутално беа истепани пратеници на новото парламентарно мнозинство беше и шеф на оперативниот штаб. Според нивните кажувања, полицијата не реагирала додека пратениците беа теапани, а Чавков не им дал нив наредба да ги одбранат.

Поврзани вести

Маасикас: Клучот за вонреден извештај и препорака ... Можноста за вонреден извештај за Македонија и чиста препорака за преговори зависи од проценките на ЕК. Клучот за тоа е во Скопје, во спроведувањето на...
Заев и Царовска во посета на текстилни фабрики во ... Претседателот на Владата Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ќе остварат работна посета на Штип. Заев, как...
Акција за собирање кабаст отпад во општина Аеродро... Општина Аеродром во соработка со Град Скопје и Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ денеска и утре ќе спроведуваат акција за собирање кабаст отпад...
Трибина за планот 3-6-9 и неговата имплементација... Трибина посветена на План 3-6-9 и неговата имплементација со претставници на невладиниот сектор, денеска организира Секретаријатот за европски прашања...
Конференција за јакнење на граѓанскиот активизам п... Завршна конференција и панел дискусија за медиумската писменост ќе се одржи денеска во Скопје во организација на здружението за развој на претприемн...
Добредојде бебе – нов проект на Министерство... Министерството за здравство денеска ќе го претстави проектот „Добредојде бебе“, новина со која на родителите, на доброволна основа им се олеснува пост...