Макрон: Операцијата во Сахел ќе трае се до истребување на екстремистите

Макрон: Операцијата во Сахел ќе трае се до истребување на екстремистите

Француската воена операција во северноафриканскиот регион Сахел ќе трае до истребување на екстремистите, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон.

„Операцијата Баркан“ ќе биде запрена дури кога во регионот веќе нема да има било каков исламистички тероризам, рече Макрон пред новинарите во текот на посетата на француските војници стационирани во Мали, пренесоа британските медиуми.

Макрон, исто така, изјави дека за регионалната безбедност вчера телефони разговарал и со алжирскиот претседател Абделазиз Бутефлика.

Поврзани вести

Рејтингот на британската премиерка рекордно намале... Рејтингот на британската премиерка Тереза Меј е рекордно намален, покажуваат резултатите од истражувањето на социлошката агенција Ипсос МОРИ. Споре...
Австриските аеродроми ги зајакнуваат безбедносните... Претставници на виенскиот аеродром соопштија денеска дека се зајакнати безбедносните мерки со воведување на системи за скенирање на лица на пунктовите...
Трамп: ИД пропаѓа мошне брзо... Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави за време на денешната посета на Пентагон, каде се одржа состанок за воената стратегија, дека Исламска држава...
Лијам Фокс: Транзицијата за Брегзит би можела да т... Британскиот министер за надворешна трговија Лијам Фокс денеска изјави дека по Брегзит ќе бидат потребни уште две гдини за целосно излегување на Велика...
Дилер во полиција пријавил дека му е украден кокаи... Полицијата во Флорида го уапсила 35-годишниот дилер Дејвид Блекмон откако тој пријавил кражба на кокаин. Против него се поднесени пријави за поседу...
Трамп: Макрон сака да ме држи за рака... Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја спомена неговата неодамнешна посета на Париз, изјавувајќи дека неговиот француски колега сака да го ...