Прасе како награда за новото продолжение на Бриџит Џоунс

Прасе како награда за новото продолжение на Бриџит Џоунс

Британската авторка Хелен Филдинг доби признание за најновата книга за авантурите на Бриџит Џоунс, а наградата вклучува шампањско и прасе.

Филдинг наградата „Болинџер Евримен Водхаус“ за хумористична фикција ја доби за книгата „Бебето на Бриџит Џоунс“.

Наградата името го добила по писателот Пелам Водхаус.

Филдинг на 27 мај на фестивалот Хеј во Велс доби глостерско прасе, балон шампањско и колекција книги од Водхаус.

Авторката рече дека „целосно е воодушевена затоа што освои прасе“.

– Ова е трет пат што сум номинирана, а со години го чекам овој момент. Јас сум еден од оние луѓе кои од година во година се номинирани за Оскар, за потоа соништата да им бидат уништени во последниот час, се пошегува Филдинг.

Книгата се занимава со дилемата на Бриџит, кој од нејзините момчиња е татко на нејзиното дете.

Поврзани вести

За 10 фунти купила прстен со бријлијант од 26 кара... Една Англичанка во 80-те години од минатиот век купила прстен на распродажба за само 10 фунти, но по повеќе од три децении случајно дознала дека тој и...
Мјузиклот „Мама Миа“ следната година добива продол... Десет години по премиерата на филмската верзија на мјузиклот „Мама Миа“, режисерите најавија ново продолжение, а Мерил Стрип, Аманда Сејфрид, Пирс Бро...
Џастин Трудо им „влезе во кадар“ на матуранти на з... Премиерот на Канада Џастин Трудо непланирано „влезе во кадар“ на матуранти на Стенли Парк шеталиштето во Ванкувер. Познато е дека Трудо се занимава...
Москва: На дно на река пронајден златник вреден 17... Аматерски ловец на богатство пронајде на дното на реката Јауза во Москва 400 години стар златник, со вредност од повеќе од 17.000 долари. Ова вредн...
Внимавајте на „чет емотиконите“, оти може да имате... Сите сме навикнати да ги користиме т.н. „чет емотикони“, оние мали сликички или анимации кои ги ставаме во коментарите во приватните, но и јавни онлај...
Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили ... Ако Италија е земја во која од секогаш сте сакале да живеете, еве можност тоа и да го остварите, објави „Нешнл џеографик“ Италијанската влада подар...