Лавров: Американското бомбардирање на конвојот на сирискиот режим е нелегитимен

Лавров: Американското бомбардирање на конвојот на сирискиот режим е нелегитимен

Русија го анализира бомбардирањето на конвојот на сирискиот режим во близина на јорданската граница од страна на коалицијата преводена од САД, изјави рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров, пренесоа француските медиуми.

-Што и да ја мотивирало одлуката на американската команда да изврши такво бомбардирање, тоа е нелегитимно и е ново тешко прекршување на сирискиот суверенитет, изјави Лавров во Никозија, цитиран од руските медиуми.

Има опасност ова бомбардирање негативно да влијае врз „напорите на оние кои навистина се борат на копно и од воздух против терористите на Исламска држава и поранешниот „Фронт Ан Нусра“, изјави тој.

-Тоа што се случи фактички им помага на терористите, подвлече Лавров и додаде дека колку што знае, Русија не била претходно информирана за нападите на коалицијата предводена од Вашингтон.

Со бомбардирањето се удри врз конвој на сили кои го поддржуваат режимот во Дамаск, изјави портпаролот на антиџихадистичката коалиција, американскиот полковник Рајан Дилан.

Поврзани вести

Умерен земјотрес во Јапонија... Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска е регистиран во централна Јапонија. Американскиот геолошки институт објави ...
ОН: Јемен се соочува со најголема епидемија на кол... Во Јемен, земја разурната од војна, регистриртани се над 200.000 случаи на колера, од кои поголемиот број се деца, соопштија Обединети нации. Дирек...
Израелски авион нападна позиции на сириската армиј... Изралски воен авион нападна неколку позиции на сириската Влада во близина на Голанската Висорамнина. Нападот е одговор на гранатите што паднаа во д...
Русија: Ќе се влошат односите со Норвешка поради б... Одлуката на Норвешка да го зголеми присуството на американски маринци на своја територија ќе ги влоши односите со соседна Русија и ќе ги интензивира т...
Шпанската крајбрежна стража спаси повеќе од 200 ми... Шпанската крајбрежна стража денеска соопшти дека спасила над 200 мигранти кои се обиделе да пристигнат од Северна Африка во Европа. Портпаролот на ...
Алексеј Навални исклучен од изборната трка за прет... Рускиот опозиционер Алексеј Навални е исклучен од трката за претседател на Русија, кои ќе се одржат идната година, и за кои не ќе може ниту да се канд...