Лавров: Американското бомбардирање на конвојот на сирискиот режим е нелегитимен

Лавров: Американското бомбардирање на конвојот на сирискиот режим е нелегитимен

Русија го анализира бомбардирањето на конвојот на сирискиот режим во близина на јорданската граница од страна на коалицијата преводена од САД, изјави рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров, пренесоа француските медиуми.

-Што и да ја мотивирало одлуката на американската команда да изврши такво бомбардирање, тоа е нелегитимно и е ново тешко прекршување на сирискиот суверенитет, изјави Лавров во Никозија, цитиран од руските медиуми.

Има опасност ова бомбардирање негативно да влијае врз „напорите на оние кои навистина се борат на копно и од воздух против терористите на Исламска држава и поранешниот „Фронт Ан Нусра“, изјави тој.

-Тоа што се случи фактички им помага на терористите, подвлече Лавров и додаде дека колку што знае, Русија не била претходно информирана за нападите на коалицијата предводена од Вашингтон.

Со бомбардирањето се удри врз конвој на сили кои го поддржуваат режимот во Дамаск, изјави портпаролот на антиџихадистичката коалиција, американскиот полковник Рајан Дилан.

Поврзани вести

Мајкл Флин планира да се повика на уставното право... Поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин во текот на сенатската истрага за неговите врски с...
Во Палермо убиен поранешен шеф на сицилијанската м... Поранешниот шеф на мафијата Џузепе Даиноти бил убиен со истрел во главата на улица во сицилијанскиот град Палермо. Сега 67-годишниот Даиноти, пред ...
ВИДЕО: Трамп стана прв претседател на САД што го п... Шефот на американската држава Доналд Трамп денеска го посети Ѕидот на плачот, со што стана првиот актуелен претседател на САД, кој ја посетил оваа вер...
За следната недела најавена средба Макрон-Путин во... Францускиот претседател Емануел Макрон на 29 мај во замокот Версај ќе го прими шефот на руската држава Владимир Путин, соопшти денеска Елисејската пал...
Египетски џихадисти обвинети за нападите врз коптс... Египетското Јавно обвинителство соопшти дека 48 чланови на џихадистичката група Исламска држава (ИД) се предадени на воениот суд, под обвинение за пов...
Анкара: САД да ја осудат „агресијата“ врз обезбеду... Турција денеска побара од американскиот амбасадор во Анкара САД да ги осудат „агресивните и непрофесионални дејствија“ од страна на американските безб...