Антиџихадисти го нападнаа Министерството за правда во Берлин

Антиџихадисти го нападнаа Министерството за правда во Берлин

Припадници на крајно десничарската организација „Движење за идентитет“ денеска околу пладне ја нападнаа зградата на германското Министерство за правда и се обидоа да влезат во неа во знак на протест против германските закони за говор на омраза.

Како што јавува дописникот на МИА од Берлин, самодекларираните антиџихадисти од групата која е под мониторинг на германските служби за безбедност, се судрија со припадниците на специјалните полициски единици, кои го спречија влезот во зградата на министерството.

Според очевидци, групата меѓу кои имало и лица со униформи според урнекот на источногерманската „народна милиција“, со помош на камион на кој биле поставени скали, се обидоа да се качат на покривот од зградата на министерстово. Дел од напаѓачите фрлаа пиротехнички материјали врз зградата, но не успеаја да предизвикаат пожар, изјави полициски претставник за весникот „Ди Велт“.

Предходно движењето најави дека од министерот за правда Хајко Масќе побара повлекување на законот поради денешното усвојување на „законот против мислата“, со кој ќе се казнува говорот на омраза на интернет и поради ослабување на европските граници.

“Движењето за идентитет“ кое има околу 300 регистрирани членови е под мониторинг на германските служби поради своите неонацистички и антиисламски активности.

Поврзани вести

Мајкл Флин планира да се повика на уставното право... Поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин во текот на сенатската истрага за неговите врски с...
Во Палермо убиен поранешен шеф на сицилијанската м... Поранешниот шеф на мафијата Џузепе Даиноти бил убиен со истрел во главата на улица во сицилијанскиот град Палермо. Сега 67-годишниот Даиноти, пред ...
ВИДЕО: Трамп стана прв претседател на САД што го п... Шефот на американската држава Доналд Трамп денеска го посети Ѕидот на плачот, со што стана првиот актуелен претседател на САД, кој ја посетил оваа вер...
За следната недела најавена средба Макрон-Путин во... Францускиот претседател Емануел Макрон на 29 мај во замокот Версај ќе го прими шефот на руската држава Владимир Путин, соопшти денеска Елисејската пал...
Египетски џихадисти обвинети за нападите врз коптс... Египетското Јавно обвинителство соопшти дека 48 чланови на џихадистичката група Исламска држава (ИД) се предадени на воениот суд, под обвинение за пов...
Анкара: САД да ја осудат „агресијата“ врз обезбеду... Турција денеска побара од американскиот амбасадор во Анкара САД да ги осудат „агресивните и непрофесионални дејствија“ од страна на американските безб...