Антиџихадисти го нападнаа Министерството за правда во Берлин

Антиџихадисти го нападнаа Министерството за правда во Берлин

Припадници на крајно десничарската организација „Движење за идентитет“ денеска околу пладне ја нападнаа зградата на германското Министерство за правда и се обидоа да влезат во неа во знак на протест против германските закони за говор на омраза.

Како што јавува дописникот на МИА од Берлин, самодекларираните антиџихадисти од групата која е под мониторинг на германските служби за безбедност, се судрија со припадниците на специјалните полициски единици, кои го спречија влезот во зградата на министерството.

Според очевидци, групата меѓу кои имало и лица со униформи според урнекот на источногерманската „народна милиција“, со помош на камион на кој биле поставени скали, се обидоа да се качат на покривот од зградата на министерстово. Дел од напаѓачите фрлаа пиротехнички материјали врз зградата, но не успеаја да предизвикаат пожар, изјави полициски претставник за весникот „Ди Велт“.

Предходно движењето најави дека од министерот за правда Хајко Масќе побара повлекување на законот поради денешното усвојување на „законот против мислата“, со кој ќе се казнува говорот на омраза на интернет и поради ослабување на европските граници.

“Движењето за идентитет“ кое има околу 300 регистрирани членови е под мониторинг на германските служби поради своите неонацистички и антиисламски активности.

Поврзани вести

Лидер на Хезболах: Израелска војна би покренала ил... Лидерот на либански Хезболах, Саед Хасан Насралах изјави денеска дека евентуална идна војна што би ја почнал Израел против Сирија или Либан може да пр...
Прегласниот говор на австрискиот канцелар им прече... На една виенчанка и пречел гласниот говор на австрискиот канцерал Кристијан Керн, по што вербално ги нападнала присутните на настанот. Забавата во ...
Британската полиција предупредува дека со намалено... Висок претставник на британската полиција предупреди дека поради намалено финансирање и ресурси, полицијата ќе биде соочена со „вистински предизвици“ ...
Две агенции на ЕУ се преселуваат од Лондон на нова... Европската агенција за медицина (ЕМА) и Европската банкарска управа (ЕБА) кои досега имаа седиште во Лондон, соопштија дека се повлекуваат од британск...
Поранешен командант на паравоена група на унионист... Поранешниот командант на северноирската паравоена организација „Алстерски доброволни сили“ (УВФ), на локалните унионисти-лојалисти (протестанти) Гери ...
Трамп за амбасадор во Лондон назначи сопственик на... Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил за амбасадор на САД во Лондон да биде назначен Вуди Џонсон, сопственик на њујоршкиот клуб за американск...