Иванка Трамп ќе го придружува американскиот претседател на неговата прва турнеја во странство

Иванка Трамп ќе го придружува американскиот претседател на неговата прва турнеја во странство

Иванка Трамп ќе патува со американскиот претседател Доналд Трамп при неговата посета на Саудиска Арабија, Израел и Италија, соопшти висок претставник на Белата куќа, цитиран од американските медиуми.

Иванка, како висок советник на претседателот, ќе го придружува нејзиниот татко во шест од неговата деветдневна турнеја, што почнува денеска.

-Таа ќе учествува во некои настани заедно со татко и, но ќе има и свои, изјавија од Белата куќа.

Во Саудиска Арабија, Иванка Трамп ќе учествува на тркалезната маса со саудиските жени, на која ќе биде разгледано учеството на жените во економскиот живот. Иванка сака да се запознае со предизвиците со кои се судруваат жените во оваа земја и со напредокот што го постигнуваат, рече изворот од Белата куќа.

Во Израел, Иванка, која го прифати јудаизмот со мажењето за Џаред Кушнер, заедно со претседателот ќе го посетат Ѕидот на плачот, а во Рим ќе се вклучи во дискусијата за шверцот со луѓе и ќе биде на аудиенцијата кај папата.

Ова ќе биде првата турнеја во странство за Доналд Трамп како претседател, но Иванка Трамп во април веќе имаше кратко патување до Германија, каде учествуваше на конференција посветена на помагањето на жените во бизнисот.

Поврзани вести

ВИДЕО: Протест против полициска бруталност во Лонд... Шестмина полицајци се повредени, а четири лица се уапсени и задржани во притвор по насилните демонстрации во Лондон, поради смртта на еден млад човек ...
Михаи Тудосе ќе биде номиниран за премиер на Роман... Романската владејачка Социјалдемократска партија одлучи да го номинира миниситерот за економија во заминување Михаи Тудосе (50) за нов премиер. Нег...
Конзервативците на Меј се спогодија со ДУП за парл... Конзервативната партија на премиерот Тереза Меј успеа да постигне договор со северноирската Демократска унионистичка партија (ДУП) за поддршка во Парл...
Британски министри предлагаат Филип Хамонд да биде... Министри во британската Влада, кои не се согласуваат Тереза Мај да остане во Даунинг стрит 10, предлагаат актуелниот министер за финансии, Филип Хамон...
Затворениот кинески нобеловец ослободен поради „не... Кинескиот нобеловец Лиу Ксиаобо (61) е ослободен од затвор, откако лекарите утврдиле дека е болен од рак на црниот дроб, објави хонгконшкиот весник „С...
Ирската морнарица спаси 712 мигранти во близина на... Ирската морнарица спаси 712 лица, меѓу кои и бремени жени и бебиња во близина на брегот на Либија. Операцијата е изведена во рамките на меѓународната ...