Иванка Трамп ќе го придружува американскиот претседател на неговата прва турнеја во странство

Иванка Трамп ќе го придружува американскиот претседател на неговата прва турнеја во странство

Иванка Трамп ќе патува со американскиот претседател Доналд Трамп при неговата посета на Саудиска Арабија, Израел и Италија, соопшти висок претставник на Белата куќа, цитиран од американските медиуми.

Иванка, како висок советник на претседателот, ќе го придружува нејзиниот татко во шест од неговата деветдневна турнеја, што почнува денеска.

-Таа ќе учествува во некои настани заедно со татко и, но ќе има и свои, изјавија од Белата куќа.

Во Саудиска Арабија, Иванка Трамп ќе учествува на тркалезната маса со саудиските жени, на која ќе биде разгледано учеството на жените во економскиот живот. Иванка сака да се запознае со предизвиците со кои се судруваат жените во оваа земја и со напредокот што го постигнуваат, рече изворот од Белата куќа.

Во Израел, Иванка, која го прифати јудаизмот со мажењето за Џаред Кушнер, заедно со претседателот ќе го посетат Ѕидот на плачот, а во Рим ќе се вклучи во дискусијата за шверцот со луѓе и ќе биде на аудиенцијата кај папата.

Ова ќе биде првата турнеја во странство за Доналд Трамп како претседател, но Иванка Трамп во април веќе имаше кратко патување до Германија, каде учествуваше на конференција посветена на помагањето на жените во бизнисот.

Поврзани вести

Трамп го пофали Ким Џонг-ун поради „мудрата одлука... Претседателот на САД, Доналд Трамп го пофали денеска севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун поради одложувањето на одлуката за истрелување ракети кон аме...
Лавров: Москва е против економското задушување на ... Официјална Москва не ги поддржува повиците за задушување на севернокорејската економија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...
Британски институт: Нова корејска војна е реална м... Британскиот Институт за студии за безбедност и одбрана (РУСИ) ја предупреди Владата во Лондон дека „нова корејска војна сега е реална можност“ и апели...
Активисти за Брегзит бараат „отповикување“ од Парл... Активисти во кампањата за Брегзит, покренале иницијати за „отповикување“ на британскиот министер за финансии Филип Хамонд од функцијата пратеник во Па...
Ги Верхофштад: Идејата за невидлива граница меѓу Е... Поранешниот белгиски премиер Ги Верхофштад, кој сега е лидер на блокот либерали во Европскиот Парламент и дел од преговарачкиот тим на ЕУ за Брегзит, ...
Шведска ги зголемува расходите за одбрана... Шведската левоцентристичка малцинска Влада денеска соопшти дека постигнала договор со две опозициски партии за зголемување на расходите на одбраната з...