Бразилскиот претседател одбива да поднесе оставка

Бразилскиот претседател одбива да поднесе оставка

Бразилскиот претседател Мишел Темер денеска ги отфрли барањата на опозицијата да поднесе оставка.

– Не се повлекувам од функцијата. Знам што имам направено, изјави Темер во своето обраќање од Претседателската палата во Бразилија, порачувајќи и на бразилската јавност дека ќе ја докаже својата невиност.

Барањата за оставка на Темер се појавија откако беше осомничен дека дозволил да се даде поткуп за да се замолчи сведок во голема корупциска афера.

Станува збор за поранешниот бразилски политичар Едуардо Куња, кој сега е во затвор, осуден за корупција.

Случајот со претседателот Темер го откри весникот „О Глобо“, кој за своето тврдење за вмешаноста на шефот на државата во „давањето поткуп“ располага и со аудио снимка од негова средба со угледен бразилски бизнисмен.

Најголемиот дел од снимениот материјал е неразбирлив, освен во делот кога станува збор за давање пари за замолчувањето на Куња.

Темер изјави дека снименото парче е автентично, но дека на средбата со бизнисменот не станало воопшто збор за поткуп и за она за што тој сега е обвинуван.

– Никогаш не сум дозволил да се плаќа некому, за да биде замолчен, тврди Темер во својата одбрана.

Кризата околу позицијата на претседателот предизвика пад на вредноста на акциите на бразилската берза за девет отсто, што е најголем таков случај во последниве десет години.

Врхвниот суд на Бразил покрена веднаш истрага за обвинувањата кон претседателот.

Пред една година Мишел Темер ја наследи Дилма Русеф, која беше сменета со импичмент.

Нејзините приврзеници и опозициската Работничка партија на Русеф и на поранешниот претседател Лула да Силва, против кого се води судски процес, сега бараат и Темер да биде изложен на постапката за импичмент.

Поврзани вести

ВИДЕО: Протест против полициска бруталност во Лонд... Шестмина полицајци се повредени, а четири лица се уапсени и задржани во притвор по насилните демонстрации во Лондон, поради смртта на еден млад човек ...
Михаи Тудосе ќе биде номиниран за премиер на Роман... Романската владејачка Социјалдемократска партија одлучи да го номинира миниситерот за економија во заминување Михаи Тудосе (50) за нов премиер. Нег...
Конзервативците на Меј се спогодија со ДУП за парл... Конзервативната партија на премиерот Тереза Меј успеа да постигне договор со северноирската Демократска унионистичка партија (ДУП) за поддршка во Парл...
Британски министри предлагаат Филип Хамонд да биде... Министри во британската Влада, кои не се согласуваат Тереза Мај да остане во Даунинг стрит 10, предлагаат актуелниот министер за финансии, Филип Хамон...
Затворениот кинески нобеловец ослободен поради „не... Кинескиот нобеловец Лиу Ксиаобо (61) е ослободен од затвор, откако лекарите утврдиле дека е болен од рак на црниот дроб, објави хонгконшкиот весник „С...
Ирската морнарица спаси 712 мигранти во близина на... Ирската морнарица спаси 712 лица, меѓу кои и бремени жени и бебиња во близина на брегот на Либија. Операцијата е изведена во рамките на меѓународната ...