Неонацистички мрежи активни и на Воената академија во Минхен

Неонацистички мрежи активни и на Воената академија во Минхен

Универзитетот на германската армија во Минхен е легло на екстремната десница, објави денеска весникот „Зуд Дојче Цајтунг“, тврдејќи дека истрагата на министерката за одбрана Урсула Фон Дер Лејен открила мрежа на членови на неонацистички организации во академијата.

Како што јави дописникот на МИА од Берлин, на Воената академија во Михнен истражителите на германското Министерство за одбрана откриле членови на групата „Движење за идентитет“, кои се сегашни или поранешни кадети на оваа високообразовна институција.

„Движењето за идентитет“ е под мониторинг на германската разузнавачка агенција за заштита на уставникот поредок (БФВ) за можни поткопување на федералниот устав.

Според весникот, ова движење кое има околу 300 членови и пропагира враќање на традиционалните национални вредности и шири ксенофобија и исламофобија.

По откривањето на двајца војници на германската армија, кои планирале напад на бегалци и левичарски поитичари поради нивните ставови за прием на бегалците, германското Министерство за одбрана започна истрага за екстремно десничарски структури во редовите на војската.

Во моментов под истрага и можни обвиненија се 284 војници и офицери на Бундесверот, од кои дел студираат или студирале на Воената академија во Минхен.

Поврзани вести

ВИДЕО: Протест против полициска бруталност во Лонд... Шестмина полицајци се повредени, а четири лица се уапсени и задржани во притвор по насилните демонстрации во Лондон, поради смртта на еден млад човек ...
Михаи Тудосе ќе биде номиниран за премиер на Роман... Романската владејачка Социјалдемократска партија одлучи да го номинира миниситерот за економија во заминување Михаи Тудосе (50) за нов премиер. Нег...
Конзервативците на Меј се спогодија со ДУП за парл... Конзервативната партија на премиерот Тереза Меј успеа да постигне договор со северноирската Демократска унионистичка партија (ДУП) за поддршка во Парл...
Британски министри предлагаат Филип Хамонд да биде... Министри во британската Влада, кои не се согласуваат Тереза Мај да остане во Даунинг стрит 10, предлагаат актуелниот министер за финансии, Филип Хамон...
Затворениот кинески нобеловец ослободен поради „не... Кинескиот нобеловец Лиу Ксиаобо (61) е ослободен од затвор, откако лекарите утврдиле дека е болен од рак на црниот дроб, објави хонгконшкиот весник „С...
Ирската морнарица спаси 712 мигранти во близина на... Ирската морнарица спаси 712 лица, меѓу кои и бремени жени и бебиња во близина на брегот на Либија. Операцијата е изведена во рамките на меѓународната ...