ЖРК Вардар и ЖРК Металург финалистки на Купот на Македонија

ЖРК Вардар и ЖРК Металург финалистки на Купот на Македонија

Женските ракометни екипи на Вардар и на Металург ќе играат во утрешното финале од Купот на Македонија откако денеска остварија убедливи победи во полуфиналните натпревари.

Металург ја совлада екипата на Прилеп со 43:15, а најефикасна беше Пена Граматова (Металург) со 8 голови.

Во второто полуфинале Вардар со 40 разлика ја совлада екипата на Гевгелија со 56.16, а најефикасни беа Сара Ристовска и Камила Херем со по 17 голови.

Финалниот натпревар меѓу Металург и Вардар ќе се одигра во салата „Автокоманда“ во Скопје со почеток во 12:30 часот.

Поврзани вести

Нова победа за ракометарите на Вардар... Ракометарите на Вардар вечерва остварија нова победа во плеј офот откако во првиот натпревар од 8. коло како гости го совладаа битолски Пелистер со 36...
ЖРК Вардар ја одбрани шампионската титула... Ракометарките на ЖРК Вардар ја одбранија шампионската титула и по петти пат по ред го освојуваат првото место во националното првенство. Попладнево...
Сестринско финале во женскиот ракометен плеј-оф... Двата женски ракометни колективи на Вардар денес ќе го одиграат финалето од завршниот турнир за шампионската титула. Двете екипи во вчерашните полуфи...
Вардар победник во ракометниот Куп на Македонија... Ракометарите на Вардар очекувано се старо-нови освојувачи на трофејот во Купот на Македонија. Во финалето на завршниот турнир во Битола, ракомета...
Вардар преку Металург избори финале во Купот на Ма... Ракометарите ќе имаат можност да го бранат трофејот во Купот на Македонија. Вардарци место во финалето изборија многу потешко отколку што очекуваа ...
Еурофарм Работник прв финалист на ракометниот Куп ... Ракометарите на Еурофарм Работник се пласираа во финалето на Купот на Македонија откако попладнево во рамките на првото полуфинале во Битола го совлад...