Елисејска палата: Макрон не ги избира новинарите што го следат при посетите

Елисејска палата: Макрон не ги избира новинарите што го следат при посетите

Елисејската палата денеска во писмо испратено до организацијата Репортери без граници тврди дека не сакала да се меша во изборот на медиумите на новинарите кој ќе ја следат денешната посета на шефот на француската држава Емануел Макрон на Мали, јави дописникот на МИА од Париз.

Со ваквата реакција Елисејската палата се обидува да го смири револтот на медиумите, кои тврдат дека имале проблеми со начинот на работа на новата екипа за комуникација на претседателот.

– Ние никогаш не сме наметнувале еден новинар наместо друг… Новинарите кои се загрижени можат да бидат сигурни дека Елисејската палата нема намера да ја врши работата редакциите, се наведува во посмото на Прес-службата на Елисејската палата, чии извадоци објави Репортери без граници.

Петнаесетина новинарски редакции и организацијата Репортери без граници вчера протестираа затоа што како што тврдат Прес-службата на Елисејската палата се мешала во изборот на новинарите кои го придружуваат претседателот Макрон при неговата посета на Мали.

Во писмото на Прес-службата се објаснува дека шефот на државата „се залага за многу темелен третман на темите и сака да ја отвори Елисејската палата зе специјализирани новинари, кои на претседателските активности имаат поинаков поглед“.

– Во овој дух на редакциите им беше предложено за следење на посетата на Мали да биде избрани специјализирани новинари што ги покриваат одбраната или дипломатија, бидејќи станува збор за посета на вооружените сили, стои во писмото на Елисејската палата.

Според Прес-службата, при организација на патувањето во Мали ваквиата определба на Макрон „можеби не била доволно објаснета, па што се појавиле толкувања и проблеми“.

– Го поздравуваме даденото објаснување и подготвеноста за дијалог со редакциите и очекуваме тоа да биде докажано во текот на следните денови, се вели во соопштението на Репортери без граници.

Поврзани вести

Најмногу 20 цивили загинаа во воздушните напади во... Најмалку 20 цивили загинаа, а седуммина се повредени во провинцијата Рака, во воздушниот напад на меѓународните коалициски сили, предводени од САД, ја...
Колку германската разузнавачка служба е поврзана з... Дојче веле - Бон Американскиот претседател Доналд Трамп проследи на Русија документ од една странска разузнавачка служба, наведе Дојче веле и поста...
Меркел: Европа мора да ја земе судбината во свои р... Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика денеска европските држави да се држат заедно во светло на новата неизвесност во врска со САД, порачувај...
Уапсен 25-годишен маж во врска со нападот во Манче... Британската полиција соопшти денеска дека уапсила 25-годишен маж, осомничен дека има врска со самоубиствениот напад пред „Манчестер арена“, во кој заг...
Најмалку осум загинати во престрелка во Мисисипи... Најмалку осум лица загинаа во престрелка во текот на ноќта во американската држава Мисисипи. До пукотницата дошло на три различни локации во Бог Чи...
Макрон: Ракувањето со Трамп беше „момент на вистин... Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека неговото, повеќе од цврсто, ракување со американскиот претседател Доналд Трамп, на маргинит...