Почна реконструкцијата на надвозникот во кумановската населба Крапош

Почна реконструкцијата на надвозникот во кумановската населба Крапош

Градоначалникот на општина Куманово Зоран Дамјановски денеска изврши увид во реализацијата на проектот за изградба на конструкцијата на надвозникот на улицата „100“ во населбата Карпош.

Проектот е дел од развојната програма на општина Куманово и е во вредност од 9,5 милиони денари. Се реализира на барање на родителите на децата кои следат настава во основното училиште „Магдалена Антова“ бидејќи досега на мостот немаше тротоари.

– Тендерската постапка е завршена на почетокот на годинава и е дел од развојната програма на општина Куманово. Пред неколку дена почнаа подготвителните работи, а сега се отпочнува со бетонирање, поставување темели за проширување на мостот, нова конструкција на мостот, проширување на тротарите и изградба на патна инфраструктура во должина од 250 метри, изјави Дамјановски.

Тој најави дека ќе се прошири и коритото на суводолицата под надвозникот со што, како што рече, ќе се обезбеди поголема заштита од излевање при поројни дождови, а ќе се постават и решетки за собирање на атмосферската вода по должина на улицата, која е главна сообраќајница во оваа кумановска населба.

Дамјановски информира дека ќе се реконструира и улицата во должина од 250 метри. Проектот се очекува да заврши за два ипол месеци, пред почетокот на учебната година.

Поврзани вести

Свечена академија на УКИМ по повод Денот на Кирил ... Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ вечерва, со свечена академија во Македонска опера и балет, го заокружи одбележувањето на 68-годишнината од основање...
(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Интензивно пре... Лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека интензивно преговараат за новата влада која ќе биде реформска. ...
Заев и Ахмети разговараа за распределбата на ресор... Новиот владин кабинет има потреба од одговорни и квалификувани кадри, заклучија денеска претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, кои ...
ВИДЕО: Касами на средба со Заев... Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во партиското седиште се сретна со лидерот на БЕСА, Билал Касами. Заев и Касами ќе зборуваат за составот на новата ...
Одбележан Меѓународниот ден на биолошката разновид... Со планинарска тура до водопадите кај Долна Лешница на Шар Планина, во Македонија се одбележа Светскиот ден на биолошката разновидност. Како што ин...
Сообраќајот по наместа влажни коловози... Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитува...