За обвинителката Бундалевска снимките од безбедносна камера не се доволен доказ за нападот врз новинарите на А1он

За обвинителката Бундалевска снимките од безбедносна камера не се доволен доказ за нападот врз новинарите на А1он

За обвинителката Снежана Бундалевска не се доволен доказ фотографиите на фоторепортерите и снимките од безбедносните камери на Градскиот трговски центар за да покрене обвинение против напаѓачите на новинарот и снимателот на А1он кои во февруари годинава беа нападнати пред Триумфалната порта.

Бундалевска, која по речиси три месеци од нападот ги повика новинарите на распит рекла дека нема никакви снимки од местото на нападот, па затоа не можела да покрене обвинение. Таа на новинарите им кажала дека ќе направи се што може да го реши случајот до крај, а како причина зошто ги викнала на распит дури три месеци по нападот, таа ја обвини поштата, бидејќи како што тврдела, поканите за распит ги испратила многу порано.

Сепак, чудно е нејзиното тврдење дека испратила покана многу порано ако се земе предвид делот на поканата каде што пишува „Ако оштетениот кој е уредно повикан не се јави на закажаниот термин за распит и не го оправда своето не доаѓање ќе биде присилно доведен и ќе ги сноси трошоците за своето доведување“.

Инаку, Бундалевска беше обвинител за кршењето на канцеларијата на Ѓроге Иванов на „Рекорд“ и побара притвор за Здравко Савески и Владимир Куновски и е несудена обвинителка во Специјалното јавно обвинителство.

Осомничениот М.К. инаку вработен во Град Скопје бил на распит во полицијата, но не му е одредена никаква мерка за претпазливост.

Поврзани вести

Живаљевиќ: Влегов во Собранието со дозвола на сове... Поранешниот советник за безбедност во српската амбасада во Скопје, Горан Живаљевиќ, ги негира тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека македонските институции не ...
Кабинет на Иванов: Македонските служби не побарале... Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат во врска со изјавата на српскиот разузнувач Горан Живаљевиќ, дадена за српската агенција Танјуг. ...
СДСМ: Хаос се случува само во главата на Никола Гр... Никола Груевски е човекот којшто им ги создаде најголеми проблеми на граѓаните и на Република Македонија. Откако ги осиромаши граѓаните, откако ја...
Почина новинарот Ѓорѓи Ристески-Џостер... Денеска во Скопје, на 57-годишна возраст ненадејно почина долгогодишниот новинар на „Вечер“ и „Експрес“, Ѓорѓи Ристески-Џостер. Кариерата ја започн...
Персоналот во српската Амбасада во Скопје се враќа... Персоналот на српската Амбасада утре ќе пристигне назад во Скопје. Ова, како што соопшти Министерството за надворешни работи, го информирал првиот зам...
ВМРО-ДПМНЕ: Никој не дал согласност за влез на Жив... „ВМРО-ДПМНЕ изразува загриженост за објавената, од страна на Република Србија, шпионска афера која има меѓународни димензии, имајќи предвид дека е меѓ...