За обвинителката Бундалевска снимките од безбедносна камера не се доволен доказ за нападот врз новинарите на А1он

За обвинителката Бундалевска снимките од безбедносна камера не се доволен доказ за нападот врз новинарите на А1он

За обвинителката Снежана Бундалевска не се доволен доказ фотографиите на фоторепортерите и снимките од безбедносните камери на Градскиот трговски центар за да покрене обвинение против напаѓачите на новинарот и снимателот на А1он кои во февруари годинава беа нападнати пред Триумфалната порта.

Бундалевска, која по речиси три месеци од нападот ги повика новинарите на распит рекла дека нема никакви снимки од местото на нападот, па затоа не можела да покрене обвинение. Таа на новинарите им кажала дека ќе направи се што може да го реши случајот до крај, а како причина зошто ги викнала на распит дури три месеци по нападот, таа ја обвини поштата, бидејќи како што тврдела, поканите за распит ги испратила многу порано.

Сепак, чудно е нејзиното тврдење дека испратила покана многу порано ако се земе предвид делот на поканата каде што пишува „Ако оштетениот кој е уредно повикан не се јави на закажаниот термин за распит и не го оправда своето не доаѓање ќе биде присилно доведен и ќе ги сноси трошоците за своето доведување“.

Инаку, Бундалевска беше обвинител за кршењето на канцеларијата на Ѓроге Иванов на „Рекорд“ и побара притвор за Здравко Савески и Владимир Куновски и е несудена обвинителка во Специјалното јавно обвинителство.

Осомничениот М.К. инаку вработен во Град Скопје бил на распит во полицијата, но не му е одредена никаква мерка за претпазливост.

Поврзани вести

Иванов на инагурацијата на Вучиќ... Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вечерва во Белград присуствуваше на свечениот прием по повод инаугурацијата на претседателот на ...
Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...