Пратеникот и технички министер Тодоров потпиша договор за нов Клинички центар, до него седеше Груевски

Пратеникот и технички министер Тодоров потпиша договор за нов Клинички центар, до него седеше Груевски

Избраниот пратеник и техничкиот министер за здравство, Никола Тодоров потпиша договор за изградба на нов Клинички центар во Скопје, во вредност од 72 милиони евра.

Договорот беше потпишан во свечената сала на Владата, а до Тодоров седеше некогашниот премиер, а сега само лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Тодоров, по потпишувањето на договорот, не одговори на новинарските прашања во кое својство го потпишал договорот.
ВМРО-ДПМНЕ во 2012 година вети дека ќе изгради нов Клинички центар, а тој требаше да биде готов во 2014.

Најавата за изградба на скопскиот Клинички центар од тогаш ја следат години низа скандали. Објавени се неколку тендери, сумата растеше, и кога мандатот за Влада го доби Заев, а ВМРО-ДПМНЕ замина во опозиција се потпиша договорот.

ФОТО: МИА

Поврзани вести

(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Интензивно пре... Лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека интензивно преговараат за новата влада која ќе биде реформска. ...
Заев и Ахмети разговараа за распределбата на ресор... Новиот владин кабинет има потреба од одговорни и квалификувани кадри, заклучија денеска претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, кои ...
ВИДЕО: Касами на средба со Заев... Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во партиското седиште се сретна со лидерот на БЕСА, Билал Касами. Заев и Касами ќе зборуваат за составот на новата ...
Одбележан Меѓународниот ден на биолошката разновид... Со планинарска тура до водопадите кај Долна Лешница на Шар Планина, во Македонија се одбележа Светскиот ден на биолошката разновидност. Како што ин...
Сообраќајот по наместа влажни коловози... Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитува...
Средба на Џафери со делегација од Кралскиот Колеџ ... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се сретна со делегација на високи офицери и цивили од Кралскиот Колеџ за oдбр...