Пратеникот и технички министер Тодоров потпиша договор за нов Клинички центар, до него седеше Груевски

Пратеникот и технички министер Тодоров потпиша договор за нов Клинички центар, до него седеше Груевски

Избраниот пратеник и техничкиот министер за здравство, Никола Тодоров потпиша договор за изградба на нов Клинички центар во Скопје, во вредност од 72 милиони евра.

Договорот беше потпишан во свечената сала на Владата, а до Тодоров седеше некогашниот премиер, а сега само лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Тодоров, по потпишувањето на договорот, не одговори на новинарските прашања во кое својство го потпишал договорот.
ВМРО-ДПМНЕ во 2012 година вети дека ќе изгради нов Клинички центар, а тој требаше да биде готов во 2014.

Најавата за изградба на скопскиот Клинички центар од тогаш ја следат години низа скандали. Објавени се неколку тендери, сумата растеше, и кога мандатот за Влада го доби Заев, а ВМРО-ДПМНЕ замина во опозиција се потпиша договорот.

ФОТО: МИА

Поврзани вести

Живаљевиќ: Влегов во Собранието со дозвола на сове... Поранешниот советник за безбедност во српската амбасада во Скопје, Горан Живаљевиќ, ги негира тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека македонските институции не ...
Кабинет на Иванов: Македонските служби не побарале... Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат во врска со изјавата на српскиот разузнувач Горан Живаљевиќ, дадена за српската агенција Танјуг. ...
СДСМ: Хаос се случува само во главата на Никола Гр... Никола Груевски е човекот којшто им ги создаде најголеми проблеми на граѓаните и на Република Македонија. Откако ги осиромаши граѓаните, откако ја...
Почина новинарот Ѓорѓи Ристески-Џостер... Денеска во Скопје, на 57-годишна возраст ненадејно почина долгогодишниот новинар на „Вечер“ и „Експрес“, Ѓорѓи Ристески-Џостер. Кариерата ја започн...
Персоналот во српската Амбасада во Скопје се враќа... Персоналот на српската Амбасада утре ќе пристигне назад во Скопје. Ова, како што соопшти Министерството за надворешни работи, го информирал првиот зам...
ВМРО-ДПМНЕ: Никој не дал согласност за влез на Жив... „ВМРО-ДПМНЕ изразува загриженост за објавената, од страна на Република Србија, шпионска афера која има меѓународни димензии, имајќи предвид дека е меѓ...