„Ало“: Во Србија се можно предвремени парламентарни избори

„Ало“: Во Србија се можно предвремени парламентарни избори

Одлуката за тоа кој ќе биде нов српски премиер, откако сегашниот прв човек на Владата, Александар Вучиќ ќе ја преземе должноста претседател на Србија, можно е да биде донесена од страна на граѓаните на предвремени парламентарни избори уште во август, тврди белградскиот весник „Ало“.

Според весникот, иако сите очекуваат Вучиќ по преземањето на претседателската должност да одлучи кому ќе му го даде мандатот за формирањето новата влада, тоа сепак тоа нема да се случи.

„Ало“, повикувајќи се на „добро информиран извор“, тврди дека нов премиер нема да биде ниту актуелната министерка за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ, ниту вицепремиерот и шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ, иако тие се споменуваат како главни фаворити за оваа функција.

Весникот тврди дека Вучиќ е изложен на голем притисок од челните луѓе на неговата Српската напредна партија (СНС), новиот премиер да биде некој од нив.

Тие не се согласуваат со идејата за премиер да биде именуван Дачиќ, кој е лидер на помалиот коалициски партнер на СНС, Социјалистичката партија на Србија (СПС), иако социјалистите очекуваат токму тој да биде избран на оваа функција, како награда за „големиот удел“ во победата на Вучиќ на претседателските избори во Србија.

Што се однесува пак до Брнабиќ, која не е членка на ниту една партија, на нејзиното именување за премиер се противат влијателните конзервативни кругови во земјата, кои не се согласуваат таа да се најде на оваа функција поради нејзината јавно декларирана хомосексулана ориентација.

Бидејќи, се очекува градоначалникот на Белград Синиша Мали да поднесе оставка во скоро време, постои можност предвремените парламентарни избори и изборите за органите на белградската локална власат да се идржат во пакет, посочува изворот на весникот, доддавајќи дека со овој чекор Вучиќ целосно ќе ја дестабилизира опозицијата, која се уште не е повратена по поразот на претседателските избори.

Поврзани вести

Во Турција приведени дваесет лица осомничени за по... Дваесет лица, меѓу кои и жени, се приведени денеска во операција во Конја и уште шест окрузи на Турција против лица, осомничени за врски со организаци...
Грчката Влада одобри 180.000 евра помош за Китира... Грчката Влада соопшти дека доделува 180.000 евра итна помош за островот Китира, кој месецов беше зафатен со разурнувачки шумски пожар. Помошта ја о...
Остра порака на грчкиот претседател кон Анкара... Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос упати остра порака кон Турција во врска со изјавата дадена вчера од нејзиниот шеф на дипломатија Мевљут Чавушо...
Наредба за апсење на 70 поранешни службеници во Ми... Турските власти издадоа наредба за апсење на 70 поранешни вработени во Министерството за финансии поради осомниченост за врски со обидот за преврат од...
Грчката Влада објави мерки за санирање на штетите ... Владата во Атина објави мерки за надминување на загубите од катастрофалните пожари во земјата, јавија грчки медиуми. Мерките, усвоени на седница на...
Вучиќ треба да се сретне со Доналд Трамп до крајот... Претседателот на Србија Александар Вучиќ треба да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп до крајот на годината, пишува српскиот весник „Б...