„Ало“: Во Србија се можно предвремени парламентарни избори

„Ало“: Во Србија се можно предвремени парламентарни избори

Одлуката за тоа кој ќе биде нов српски премиер, откако сегашниот прв човек на Владата, Александар Вучиќ ќе ја преземе должноста претседател на Србија, можно е да биде донесена од страна на граѓаните на предвремени парламентарни избори уште во август, тврди белградскиот весник „Ало“.

Според весникот, иако сите очекуваат Вучиќ по преземањето на претседателската должност да одлучи кому ќе му го даде мандатот за формирањето новата влада, тоа сепак тоа нема да се случи.

„Ало“, повикувајќи се на „добро информиран извор“, тврди дека нов премиер нема да биде ниту актуелната министерка за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ, ниту вицепремиерот и шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ, иако тие се споменуваат како главни фаворити за оваа функција.

Весникот тврди дека Вучиќ е изложен на голем притисок од челните луѓе на неговата Српската напредна партија (СНС), новиот премиер да биде некој од нив.

Тие не се согласуваат со идејата за премиер да биде именуван Дачиќ, кој е лидер на помалиот коалициски партнер на СНС, Социјалистичката партија на Србија (СПС), иако социјалистите очекуваат токму тој да биде избран на оваа функција, како награда за „големиот удел“ во победата на Вучиќ на претседателските избори во Србија.

Што се однесува пак до Брнабиќ, која не е членка на ниту една партија, на нејзиното именување за премиер се противат влијателните конзервативни кругови во земјата, кои не се согласуваат таа да се најде на оваа функција поради нејзината јавно декларирана хомосексулана ориентација.

Бидејќи, се очекува градоначалникот на Белград Синиша Мали да поднесе оставка во скоро време, постои можност предвремените парламентарни избори и изборите за органите на белградската локална власат да се идржат во пакет, посочува изворот на весникот, доддавајќи дека со овој чекор Вучиќ целосно ќе ја дестабилизира опозицијата, која се уште не е повратена по поразот на претседателските избори.

Поврзани вести

Грабар-Китаровиќ: Постојано одржување избори не е ... Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска изјави дека се надева оти по вториот круг од локалните избори, што ќе се одржат за две недел...
Вучиќ: Името на новиот српски премиер ќе се знае з... Актуелниот српски премиер и новоизбран претседател на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека името на неговиот наследник на премиерската функциј...
Започна процесот против главните осомничени за оби... Судскиот процес против главните осомничени за обидот за преврат во Турција минатата година започна денеска, под засилени безбедносни мерки, јави агенц...
Питела: ЕУ ризикува Балканот да премине во руска о... Шефот на пратеничката група на социјалистите и демократите во Европскиот парламент, Џани Питела изјави дека на државите од Западен Балкан, кои сакаат ...
Урнат ноќниот клуб „Реина“ во кој во напад на ИД н... Денеска е урнат познатиот истанбулски ноќен клуб „Реина“, во кој во напад на Исламска држава, на Нова Година, загинаа 39 лица, информира весникот „Хур...
Познати имињата на техничките министри во владата ... Лидерот на најголемата опозициска сила, Љуљзим Баша, врз основа на политичкиот договор, му ги достави имињата на техничките министри и вицепремиерот в...