КХВ: Илија Филиповски успешно го презема „Технокомерц” АД Скопје

КХВ: Илија Филиповски успешно го презема „Технокомерц” АД Скопје

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија (КХВ) на 114-тата седница ја прифати понудата за преземање на акции издадени од „Технокомерц” АД Скопје што ја даде лицето Илија Филиповски.

Како што информираат од КХВ, понудата за преземање била прифатена од вкупно 22 сопственици на обични акции со право на глас во „Технокомерц” АД Скопје кои поседуваат вкупно 3.688 обични акции што претставува 16,76 отсто од вкупниот број на обични акции со право на глас.

– Врз основа на оваа понуда, преземачот Илија Филиповски се стекна со 3.688 обични акции и заедно со акциите што веќе ги поседува има вкупно 11.184 обични акции, што претставува учество од 50,84 проценти од вкупниот број на обични акции, издадени од “Технокомерц” АД Скопје, соопшти КХВ и прецизира дека преземањето на хартиите од вредност се изврши по цена од 1.000 денари по акција.

Поврзани вести

Еврозоната се надева на договор за Грција и покрај... Претседателот на Еврогрупата, Јерун Дејселблум денеска изјави дека очекува да биде постигнат договор, кој ќе овозможи доделување кредити за Атина, и п...
Новак: Изградбата на „Турски поток“ се одвива со п... Во најскоро време „Газпром“ ќе добие дозвола за изградба и на втората линија од гасоводот „Турски поток“, изјави денеска во Истанбул рускиот министер ...
Берлин го предупредува Трамп за последиците од дан... Германската централна банка денеска предупреди дека даночните реформи предложени од новата американска Админитрација ќе бидат штетни за економијата на...
Александар Зарков – предлог на ССК за вицепр... Александар Зарков е предлогот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) за вицепремиер за економски прашања во новата влада. Како што соо...
Шојбле: Грчките мерки за штедење се на вистинскиот... Мерките за штедење што ги презеде Атина се чекор во вистинската насока, изјави денеска во Берлин германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле во ...
Просечната нето плата во март 22.445 денари... Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017, изнесувала 22.445 денари и е за 1,8 отсто повисока воп однос на март лани, соопшти ...