Раст на цената на нафтата на светските берзи

Раст на цената на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата на светските берзи денеска забележаа раст, во просек за над половина долар, што според експертите, укажува на стабилизација на глобалните пазари по големиот пад на вредноста на акциите на Њујоршката бреза во средата.

Вредноста на американската „лесна“ нафта денеска во електрноските трансакции пред отворањето на Њујоршката берза се зголеми за 75 центи на 49,72 долари за барел.

На Лондонската берза пак цената на северноморскиот „брент“ за испорака во јули порасна за 65 центи на 52,85 долари за барел.

Во ито време, просечната цена на нафтата на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) денеска поскапе за 44 центи достигнувајќи вредност од 49,87 долари за барел.

Во определувањето на вредноста на нафтата на ОПЕК учествуваат цените на енергенсот во Алжир, Ангола, Венецуела, Еквадор, Хабон, Иран, Ирак, Катар, Кувајт, Либија, Нигерија, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија.

Поврзани вести

Самит на ЕУ: Економијата оди на подобро... Шефовите на држави или влади од Европската унија на денешниот состанок во Брисел заклучија дека мора да се прекине мигрантскиот бран во Европа. Тие...
Дијалог за минимална плата – предложено мини... Министерот за финансии Драган Тевдовски, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, заменик министерката за финансии Ширет Елези и еконо...
Земјоделците бараат прогласување елементарна непог... Да се прогласи елементарна непогода за житните култури на територија на целата држава поради сушата која предизвика намалени приноси на јачменот за 70...
Почна дијалогот за зголемување на минималната плат... Околу проектираната минимална плата од 12.000 денари што беше и предизборно ветување, не треба да постои дилема, за тоа ќе има пари во ребалансот на Б...
Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе б... Раководството на АД „Електрани на Македонија“ целокупната тендерска документација како комерцијална така и техничка ќе ја стави на увид на јавноста, и...
Војската на Црна Гора планира да набави нова техни... Војската на Црна Гора наскоро би можела да биде засилена со три хеликоптери, радар и оклопни возила, јавува подгорички „Вијести". Парите за тоа би ...