ЕУ ќе ги следи на изборите во Косово со 100 набљудувачи

ЕУ ќе ги следи на изборите во Косово со 100 набљудувачи

Европската Унија ќе испрати мисија од 100 набљувачи за следње на предвремените парламентарни избори во Косово, што ќе се одржат 11 јуни, јави дописникот на МИА.

Испраќањето на мисијата е овзможено откако косовската Централна изборна комисија едногласно го усвои Меморандумот за соработка со ЕУ за следење на изборите.

– Од шефот на Канцеларијата на ЕУ во Косово, Наталија Апостолова, добив потврда дека ЕУ ќе испрати 100 набљудувачи на изборите. Најверојатно, тие во Косово ќе пристигнат во сабота, но прво требаше да го одобриме меморандум за разбирање со ЕУ, за да може мисијата да започне со следење на изборниот процес, изјави претседателката на Комисијата, Валдете Дака за електронското издание на приштинскиот весник „Експрес“.

Поврзани вести

Неофицијални резултати: Рама освои 76, Баша 41 и М... Левата калициија „За Албанија која ја сакаме“ предводена од социјалистите на Еди Рама е победник на вчерашните парламентарни избори во Албанија, потв...
Претседателот на Бугарија ја поддржа европската пе... Бугарскиот претседател Румен Радев изрази поддршка за пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ доколку тие ги исполнуваат условите за членств...
Излезни анкети: Социјалистите на Рама победници на... Владејачката Социјалистичка партија на Албанија, на актуелниот премиер Еди Рама, е победник на парламентарните избори, покажуваат излезните анкети, сп...
Изборниот ден во Албанија продолжен за уште еден ч... Гласањето на парламентарни избори во Албанија продолжено е за еден час и гласачите своето право ќе можат да го искористат до 20 часот, објави „Албаниа...
ВИДЕО: Силно невреме во Словенија и Хрватска... Силниот ветер и дожд предизвикаа големи проблеми во Словенија и Хрватска. Невремето прво го погоди јужниот дел на Словенија, а потоа и останатите дело...
За Ердоган измама се ветувањата за оружјето достав... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го нарече денеска „измама" американското ветување дека оружјето, кои беше испратено на сириските курдски Сили ...