Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Албанските политички партии постигнаа компромис и за една недела ги одложија парламентарните избори, од 18 јуни на 25 јуни, по интензивните преговори со посредништво на американски заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји и амбасадорот на САД во Тирана, Доналд Лу.

По тричасовни разговору премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од главната опозициска Демократска партија претпладнево соопштија дека постигнале договор за изборите.

По средбата, двајцата лидери изјавија дека деталите од спогодбата ќе бидат дефинирани во следните 24 часа.

Но, неколку часа подоцна партиите веќе соопштија дека се договориле изборите да се оддржат на 25 јуни, место првично предвидениот термин -18 јуни.

Договорот предвидува претставници на опозицијата да го следат изборниот процес.

Опозицијата ја бојкотира работата на Парламентот од февруари и одби да се регистрира за изборите, тврдејќи дека кабинетот на Рама ќе врши нерегуларности на изборите.

Американскиот дипломат Ји во понеделникот на Рама и Баша им го достави предлогот на европските пратеници за надминување на политичката криза во змејата, што беше основа за преговорите.

Поврзани вести

Неофицијални резултати: Рама освои 76, Баша 41 и М... Левата калициија „За Албанија која ја сакаме“ предводена од социјалистите на Еди Рама е победник на вчерашните парламентарни избори во Албанија, потв...
Претседателот на Бугарија ја поддржа европската пе... Бугарскиот претседател Румен Радев изрази поддршка за пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ доколку тие ги исполнуваат условите за членств...
Излезни анкети: Социјалистите на Рама победници на... Владејачката Социјалистичка партија на Албанија, на актуелниот премиер Еди Рама, е победник на парламентарните избори, покажуваат излезните анкети, сп...
Изборниот ден во Албанија продолжен за уште еден ч... Гласањето на парламентарни избори во Албанија продолжено е за еден час и гласачите своето право ќе можат да го искористат до 20 часот, објави „Албаниа...
ВИДЕО: Силно невреме во Словенија и Хрватска... Силниот ветер и дожд предизвикаа големи проблеми во Словенија и Хрватска. Невремето прво го погоди јужниот дел на Словенија, а потоа и останатите дело...
За Ердоган измама се ветувањата за оружјето достав... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го нарече денеска „измама" американското ветување дека оружјето, кои беше испратено на сириските курдски Сили ...