Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Албанските политички партии постигнаа компромис и за една недела ги одложија парламентарните избори, од 18 јуни на 25 јуни, по интензивните преговори со посредништво на американски заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји и амбасадорот на САД во Тирана, Доналд Лу.

По тричасовни разговору премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од главната опозициска Демократска партија претпладнево соопштија дека постигнале договор за изборите.

По средбата, двајцата лидери изјавија дека деталите од спогодбата ќе бидат дефинирани во следните 24 часа.

Но, неколку часа подоцна партиите веќе соопштија дека се договориле изборите да се оддржат на 25 јуни, место првично предвидениот термин -18 јуни.

Договорот предвидува претставници на опозицијата да го следат изборниот процес.

Опозицијата ја бојкотира работата на Парламентот од февруари и одби да се регистрира за изборите, тврдејќи дека кабинетот на Рама ќе врши нерегуларности на изборите.

Американскиот дипломат Ји во понеделникот на Рама и Баша им го достави предлогот на европските пратеници за надминување на политичката криза во змејата, што беше основа за преговорите.

Поврзани вести

Турските сили за безбедност приведоа петмина борци... Турските сили за безбедност приведоа петмина борци од терористичката групација Исламска држава, кои планирале да извршат напад во Истанбул, соопштија ...
Турската полиција забранува користење жаргонски из... Дирекцијата за безбедност во турскиот главен град Анкара издала наредба со која им се забранува на полицајците да користат „фамилијарни“ зборови, изра...
На Крит уапсени илегални мигранти кои се обиделе д... На двата меѓународи аеродроми на Крит, Ираклион и Чанија, уапсени се 24 странски државјани кои се обиделе да отпатуваат со лажни документи. Странск...
Пожарот во источна Атика делумно под контрола... Состојбата со пожарот во источниот дел на Атика денеска е многу подобра, соопшти локалната противпожарна бригада и додаде дека во областа има само ушт...
Чавушоглу: Нема морска граница меѓу Турција и Грци... Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Турција нема да прифати „де факто" ситуации во Егејско Море, покренувајќи го повто...
Пожар се приближи до мавзолејот на Његош на Ловќен... Веќе неколку дена на Ловќен беснеат пожари, а утринава ситуацијата стана критична бидејќи огнот се приближи и до мавзолејот на Петар Петровиќ Његош, ј...