Унгарија ќе ја задржи оградата долж својата граница со Србија

Унгарија ќе ја задржи оградата долж својата граница со Србија

Унгарија ќе ги задржи своето строго имиграциско законодавство и оградата долж јужната граница и покрај повиците на Европскиот парламент (ЕП), изјави денеска Јанош Лазар, шеф на канцеларијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

ЕП вчера усвои резолуција во која го осуди „сериозното влошување“ на ситуацијата со владеењето на правото и основните човекови права во Унгарија.

– Резолуцијата соддржи работи, кои според наше мислење не се работа на Европската Унија или Европскиот парламент, ијзави Лазар на прес конференција.

Шефот на канцеларијата на Орбан потенцира дека „унгарската Влада нема да ги исполни барањата на Европскиот парламент и да ги отстрани законските и физичките бариери долж границата“.

Поврзани вести

Турските сили за безбедност приведоа петмина борци... Турските сили за безбедност приведоа петмина борци од терористичката групација Исламска држава, кои планирале да извршат напад во Истанбул, соопштија ...
Турската полиција забранува користење жаргонски из... Дирекцијата за безбедност во турскиот главен град Анкара издала наредба со која им се забранува на полицајците да користат „фамилијарни“ зборови, изра...
На Крит уапсени илегални мигранти кои се обиделе д... На двата меѓународи аеродроми на Крит, Ираклион и Чанија, уапсени се 24 странски државјани кои се обиделе да отпатуваат со лажни документи. Странск...
Пожарот во источна Атика делумно под контрола... Состојбата со пожарот во источниот дел на Атика денеска е многу подобра, соопшти локалната противпожарна бригада и додаде дека во областа има само ушт...
Чавушоглу: Нема морска граница меѓу Турција и Грци... Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Турција нема да прифати „де факто" ситуации во Егејско Море, покренувајќи го повто...
Пожар се приближи до мавзолејот на Његош на Ловќен... Веќе неколку дена на Ловќен беснеат пожари, а утринава ситуацијата стана критична бидејќи огнот се приближи и до мавзолејот на Петар Петровиќ Његош, ј...