Унгарија ќе ја задржи оградата долж својата граница со Србија

Унгарија ќе ја задржи оградата долж својата граница со Србија

Унгарија ќе ги задржи своето строго имиграциско законодавство и оградата долж јужната граница и покрај повиците на Европскиот парламент (ЕП), изјави денеска Јанош Лазар, шеф на канцеларијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

ЕП вчера усвои резолуција во која го осуди „сериозното влошување“ на ситуацијата со владеењето на правото и основните човекови права во Унгарија.

– Резолуцијата соддржи работи, кои според наше мислење не се работа на Европската Унија или Европскиот парламент, ијзави Лазар на прес конференција.

Шефот на канцеларијата на Орбан потенцира дека „унгарската Влада нема да ги исполни барањата на Европскиот парламент и да ги отстрани законските и физичките бариери долж границата“.

Поврзани вести

Неофицијални резултати: Рама освои 76, Баша 41 и М... Левата калициија „За Албанија која ја сакаме“ предводена од социјалистите на Еди Рама е победник на вчерашните парламентарни избори во Албанија, потв...
Претседателот на Бугарија ја поддржа европската пе... Бугарскиот претседател Румен Радев изрази поддршка за пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ доколку тие ги исполнуваат условите за членств...
Излезни анкети: Социјалистите на Рама победници на... Владејачката Социјалистичка партија на Албанија, на актуелниот премиер Еди Рама, е победник на парламентарните избори, покажуваат излезните анкети, сп...
Изборниот ден во Албанија продолжен за уште еден ч... Гласањето на парламентарни избори во Албанија продолжено е за еден час и гласачите своето право ќе можат да го искористат до 20 часот, објави „Албаниа...
ВИДЕО: Силно невреме во Словенија и Хрватска... Силниот ветер и дожд предизвикаа големи проблеми во Словенија и Хрватска. Невремето прво го погоди јужниот дел на Словенија, а потоа и останатите дело...
За Ердоган измама се ветувањата за оружјето достав... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го нарече денеска „измама" американското ветување дека оружјето, кои беше испратено на сириските курдски Сили ...