Активистка на Самоопределување ја нападна косовската амбасадорка во САД

Активистка на Самоопределување ја нападна косовската амбасадорка во САД

Активистка на косовското радикално движење Самопоределување ја нападнала амбасадорката на Косово во САД, Вљора Читаку, додека држела предавање на Унверзитетот во Денвер.

Читаку на својот профил на Фејсбук објави дека била нападната во присуство на поранешниот американски амбасадор во неколку земји во белканскиот регион Кристофер Хил, кој имаше посредничка улога во надминување на конфликтите на Балканот во 90-те години на минатиот век.

Според Читаку, за време на предавањето активистката на Самоопределување и поставила прашање за смртта на членот на оваа партија Астрит Дехари, кој лани во ноември почина во затвор во Призрен под неразјаснети околности, по што почнала да ја навредува и ја нападнала.

Поврзани вести

Турските сили за безбедност приведоа петмина борци... Турските сили за безбедност приведоа петмина борци од терористичката групација Исламска држава, кои планирале да извршат напад во Истанбул, соопштија ...
Турската полиција забранува користење жаргонски из... Дирекцијата за безбедност во турскиот главен град Анкара издала наредба со која им се забранува на полицајците да користат „фамилијарни“ зборови, изра...
На Крит уапсени илегални мигранти кои се обиделе д... На двата меѓународи аеродроми на Крит, Ираклион и Чанија, уапсени се 24 странски државјани кои се обиделе да отпатуваат со лажни документи. Странск...
Пожарот во источна Атика делумно под контрола... Состојбата со пожарот во источниот дел на Атика денеска е многу подобра, соопшти локалната противпожарна бригада и додаде дека во областа има само ушт...
Чавушоглу: Нема морска граница меѓу Турција и Грци... Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Турција нема да прифати „де факто" ситуации во Егејско Море, покренувајќи го повто...
Пожар се приближи до мавзолејот на Његош на Ловќен... Веќе неколку дена на Ловќен беснеат пожари, а утринава ситуацијата стана критична бидејќи огнот се приближи и до мавзолејот на Петар Петровиќ Његош, ј...