Активистка на Самоопределување ја нападна косовската амбасадорка во САД

Активистка на Самоопределување ја нападна косовската амбасадорка во САД

Активистка на косовското радикално движење Самопоределување ја нападнала амбасадорката на Косово во САД, Вљора Читаку, додека држела предавање на Унверзитетот во Денвер.

Читаку на својот профил на Фејсбук објави дека била нападната во присуство на поранешниот американски амбасадор во неколку земји во белканскиот регион Кристофер Хил, кој имаше посредничка улога во надминување на конфликтите на Балканот во 90-те години на минатиот век.

Според Читаку, за време на предавањето активистката на Самоопределување и поставила прашање за смртта на членот на оваа партија Астрит Дехари, кој лани во ноември почина во затвор во Призрен под неразјаснети околности, по што почнала да ја навредува и ја нападнала.

Поврзани вести

Неофицијални резултати: Рама освои 76, Баша 41 и М... Левата калициија „За Албанија која ја сакаме“ предводена од социјалистите на Еди Рама е победник на вчерашните парламентарни избори во Албанија, потв...
Претседателот на Бугарија ја поддржа европската пе... Бугарскиот претседател Румен Радев изрази поддршка за пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ доколку тие ги исполнуваат условите за членств...
Излезни анкети: Социјалистите на Рама победници на... Владејачката Социјалистичка партија на Албанија, на актуелниот премиер Еди Рама, е победник на парламентарните избори, покажуваат излезните анкети, сп...
Изборниот ден во Албанија продолжен за уште еден ч... Гласањето на парламентарни избори во Албанија продолжено е за еден час и гласачите своето право ќе можат да го искористат до 20 часот, објави „Албаниа...
ВИДЕО: Силно невреме во Словенија и Хрватска... Силниот ветер и дожд предизвикаа големи проблеми во Словенија и Хрватска. Невремето прво го погоди јужниот дел на Словенија, а потоа и останатите дело...
За Ердоган измама се ветувањата за оружјето достав... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го нарече денеска „измама" американското ветување дека оружјето, кои беше испратено на сириските курдски Сили ...